(© Marek Bachorski-Rudnicki)

Jak donosi "Dziennik Gazeta Prawna", po stażu tylko połowa bezrobotnych znajduje pracę. Co ciekawe mimo zwiększenia wydatków na aktywizację, odsetek jest taki sam od lat i nic nie wskazuje na to by miał się zmienić. Pieniądze idą w błoto?

Czy oznacza to zmarnowane miliardy na walkę z bezrobociem?Według Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wskaźnik efektywności aktywizacji zawodowej od kilku lat utrzymuje się na poziomie około 50 proc. Oznacza to, że jest on niestety niższy niż w innych krajach Unii Europejskiej. Tam wynosi wynosi około 70 proc.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zbadało efektywność instrumentów aktywizujących bezrobotnych. Okazuję się, że w 2010 roku mimo przeznaczenia ten cel aż 6,4 mld zł, dzięki udziałowi w stażach, szkoleniach czy w pracach interwencyjnych zatrudnienie znalazł tylko co drugi bezrobotny.

Należy podkreślić, że jest to suma jak dotąd rekordowo wysoka na tego typu działania. Ciekawe wydaję się to, że państwa unijne mają zdecydowanie lepszą efektywność w znajdowaniu pracy bezrobotnym, choć stosują te same instrumenty jak polskie urzędy pracy. Powstaje więc pytanie: Skoro narzędzia są takie same to co szwankuje?

"Dziennik Gazeta Prawna" zapytał Wiktora Wojciechowskiego z Forum Obywatelskiego Rozwoju o ten stan rzeczy. Uważa on, że dane resortu są zbyt optymistyczne i mogą być zawyżone. "Resort wskazuje odsetek bezrobotnych, którzy podjęli pracę w okresie do trzech miesięcy od ukończenia szkolenia lub stażu. To za krótko, aby rzetelnie ocenić skuteczność aktywizacji. Po roku wiele z tych osób znów może być bez pracy"-przekonuje.

Podobnego zdania jest Julian Zawistowski z Instytutu Badań Strukturalnych. Uważa on, że staże czy szkolenia, które mają aktywizować bezrobotnych, często przynoszą odwrotny skutek. "Zdarza się, że przedsiębiorcy zwalniają pracownika, by na jego miejsce przyjąć bezrobotnego na staż finansowany przez urząd pracy"-podkreśla.

Czy wy też uważacie, że pieniądze przeznaczone na walkę z bezrobociem "idą w błoto"?

Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

Portfel

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!