Czytamy w nocy to wydarzenie warte rozpropagowania, które zbliża i integruje mieszkańców lokalnej społeczności…

W dzisiejszych czasach wymagania i potrzeby czytelników stale rosną, doskonale zdaje sobie z tego sprawę dyrektorka Gminnej Biblioteki Publicznej w Czernicy Małgorzata Ligarska, która w nocy z 28 na 29 kwietnia br. zorganizowała ciekawe wydarzenie: Czytamy w nocy…

Placówka istnieje od kilkudziesięciu lat, od 2006 roku w siedzibie przy ul. Wojska Polskiego 9. Na powierzchni ponad 190 m2 znajduje się około 20 tysięcy książek. Biblioteka traktowana jest przez mieszkańców jak nieformalne centrum kulturalne gminy.

Wspólne czytanie zbliża

Wydarzenie: Czytamy w nocy zorganizowane zostało w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, jego głównym celem było większe zintegrowanie czytelników skupionych przy czernickiej placówce, ale nie tylko. Małgorzacie Ligarskiej oraz zatrudnionej w bibliotece Dorocie Telega-Łosek, chodziło również o zorganizowanie imprezy czytelniczej wyróżniającej się formą, innej od przeprowadzanych dotychczas.

Jak wynika z badań wykonanych na zlecenie Biblioteki Narodowej: „W 2016 roku tylko 37 procent Polaków przeczytało jakąkolwiek książkę”. Te zatrważające dane na pewno nie dotyczą pań, które wzięły udział w czernickim wydarzeniu. Dlaczego panowie nie zdecydowali się na czytanie nocą? – pytanie pozostawiam otwartym.

W trakcie spotkania uczestniczki omawiały m.in. książkę pt. „Jak pies z kotem czyli kobieta i mężczyzna na co dzień” autorstwa Katarzyny Miller i Miłosza Brzezińskiego. Wcześniej panie miały za zadanie zapoznanie się z treścią poradnika. Dyskusja dotycząca relacji damsko – męskich była długa i burzliwa. Poruszono w niej również kwestie dot. feminizmu i gender.

Kolejnym punktem programu było omówienie sylwetek dwóch nietuzinkowych kobiet: Marianny Orańskiej i Wallis Simpson – księżnej Windsoru. Wspólnym mianownikiem łączącym panie było ich burzliwe życie prywatne, obie uchodziły również za skandalistki. Omówieniu towarzyszyła prezentacja multimedialna.

Na koniec wydarzenia jego organizatorki zaproponowały wspólne oglądanie filmu fabularnego.Ten punkt programu to ukłon wobec czytelniczek, które są równocześnie członkiniami Dyskusyjnego Klubu Filmowego funkcjonującego przy czernickiej placówce.

Impreza czytelnicza odbyła się w bardzo przyjacielskiej atmosferze, która sprzyjała swobodnym wypowiedziom. O rozkosze podniebienia zadbały same uczestniczki, które przyniosły własnoręcznie przygotowane potrawy.

Zamiast zakończenia.

Gminna Biblioteka Publiczna w Czernicy jest placówką prężnie działająca na rzecz lokalnej społeczności, otwartą na jej potrzeby i na pewno jeszcze nie raz zaskoczy pozytywnie swoich czytelników. Mam nadzieję, że wydarzenie: Czytamy w nocy, zorganizowane po raz pierwszy w tym roku, stanie się imprezą cykliczną.

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!