Emmelie de Forest podczas występu Emmelie de Forest podczas występu

Emmelie de Forest podczas występu

Kilkanaście minut po północy poznaliśmy zwycięzcę tegorocznej edycji Konkursu Piosenki Eurowizji. Grand Prix powędrowało w ręce reprezentantki Danii - Emmelie de Forest, która wykonała utwór "Only Teardrops".

W sobotę, 18 maja o godzinie 21 w Malmö Arenie rozpoczął się wielki finał 58. Konkursu Piosenki Eurowizji. O tegoroczne Grand Prix walczyło 26 uczestników. W przeciwieństwie do lat poprzednich kolejność ich prezentacji na scenie nie została rozlosowana, a celowo ustalona przed producentów konkursu. Szwedzka telewizja publiczna SVT, która odpowiadała za organizację festiwalu, chciała w taki sposób ułożyć listę startową, aby utwory podobne do siebie stylistycznie nie były prezentowane jeden po drugim.

Lista startowa finału Eurowizji 2013 wyglądała następująco:
1. Amandine Bourgeois - "L'Enfer Et Moi" (Francja)
2. Andrius Pojavis - "Something" (Litwa)
3. Aliona Moon - O Mie (Mołdawia)
4. Krista Siegfrids - Marry Me (Finlandia)
5. ESDM - "Contigo Hasta El Final" (Hiszpania)
6. Roberto Bellarosa - "Love Kills" (Belgia)
7. Birgit - "Et uus saaks algus" (Estonia)
8. Alyona Lanskaya - "Solayoh" (Białoruś)
9. Gianluca - "Tomorrow" (Malta)
10. Dina Garipowa - "What If" (Rosja)
11. Cascada - "Glorious" (Niemcy)
12. Dorians - "Lonely Planet" (Armenia)
13. Anouk - "Birds" (Holandia)
14. Cezar - It's My Life (Rumunia)
15. Bonnie Tyler - Believe In Me (Wielka Brytania)
16. Robin Stjernberg - You (Szwecja)
17. Bye Alex - Kadvesem (Węgry)
18. Emmelie de Forest - Only Teardrops (Dania)
19. Eythor Ingi - Eg a lif (Islandia)
20. Farid Memmedov - Hold Me (Azerbejdżan)
21. Koza Nostra feat Agathon Iakovidis - Alcohol Is Free (Grecja)
22. Zlata Ognevich - Gravity (Ukraina)
23. Marco Mengoni - L'Essenziale (Włochy)
24. Margaret Berger - I Feed You My Love (Norwegia)
25. Nodi Tatishvili and Sophie Gelovani - Waterfall (Gruzja)
26. Ruan Dolan - Only Love Survives (Irlandia)

Ostatni z eurowizyjnych koncertów w Malmö Arenie otworzyło wykonanie utworu "We Write The Story" skomponowanego przez Björna Ulvaeus'a, Benny'ego Andersson'a oraz Avicii. W tym czasie na specjalnym pomoście zainstalowanym nad publicznością, na scenę przemaszerowali wszyscy wykonawcy biorący udział w finale tegorocznej Eurowizji. Każdy z 26 artystów walczył nie tylko o Grand Prix, ale przede wszystkim o możliwość zorganizowania przez swój kraj największego muzycznego święta na świecie.

W przerwie na głosowanie na scenie pojawiła się Loreen. Triumfatorka Eurowizji z ubiegłego roku wykonała utwór "We Got The Power" i oczywiście piosenkę "Euphoria", którą podbiła Europę. Petra Mede, która była gospodynią wszystkich trzech eurowizyjnych wieczorów, także zaprezentowała swoje wokale umiejętności. Prezenterka w zabawny sposób przedstawiła widzom i publiczności w arenie kulturę Szwecji. Zwieńczeniem tego wszystkiego była Sarah Dawn Finer, która na chwilę przed ogłaszaniem wyników z poszczególnych państwa wykonała znany przebój ABBY, "The Winner Takkes It All".

Potem już przyszedł czas na tą najbardziej emocjonującą część każdego Konkursu Piosenki Eurowizji. Przyznać trzeba, że pewnego faworyta do zwycięstwa nie było. W czasie tego głosowania zdarzyć się mogło wszystko. Sprawdziły się jednak typy bukmacherów i znawców Eurowizji. Grand Prix powędrowało w ręce reprezentantki Danii. Utwór "Only Teardrops" w wykonaniu Emmelie de Forest zdobył 281 punktów. Na miejscu drugim uplasował się reprezentant Azerbejdżanu Farid Memmedov , który uzbierał 234 punkty. Miejsce trzecie przypadło naszym wschodnim sąsiadom. Zlata Ognevich z Ukrainy otrzymała 214 punktów.

Kolejne miejsca wyglądały następująco: 4. Norwegia (191 punktów), 5. Rosja (174), 6. Grecja (152), 7. Włochy (126), 8. Malta (120), 9. Holandia (114), 10. Węgry (84), 11. Mołdawia (71), 12. Belgia (71), 13. Rumunia (65), 14. Szwecja (62), 15. Gruzja (50), 16. Białoruś (48), 17. Islandia (47), 18. Armenia (41), 19. Wielka Brytania (23), 20. Estonia (19), 21. Niemcy (21), 22. Litwa (17), 23. Francja (14), 24. Finlandia (13), 25. Hiszpania (8), 26. Irlandia (5).

Zobaczcie zwycięski występ Danii. Jak Wam podoba się piosenka "Only Teardrops"?Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!