Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dbasz o rośliny? Wykorzystaj guano

Jola
Jola
Pokłady guana.
Pokłady guana. Jolanta Węgiel
Guano to odchody nietoperzy lub ptaków morskich (głównie kormoranów, pelikanów i głuptaków). Guano jest jednym z najwspanialszych nawozów na świecie. Można go z powodzeniem używać zarówno w ogrodzie, jak i do roślin doniczkowych.

W guanie świeżym znajduje się 11 proc. azotu, 7 proc. fosforu i 2 proc. potasu. Stare guano ubożeje w azot poprzez działalność bakterii denitryfikacyjnych, lecz w ten sposób wzbogaca się w fosfor.

Już starożytni peruwiańscy Inkowie, doskonale zdawali sobie sprawę z wartości guana jako nawozu. Zapiski mówią, że wprowadzili surowe prawa dotyczące kontroli eksploatacji guana i jego zastosowania. W rodzimym języku Peruwiańczyków, Huano oznacza odchody lub gnój. W języku hiszpańskim przybrało brzmienie Guano lub Guanar.

Podobnie jak wiele innych odkryć rodem z obu Ameryk, guano zyskało uznanie świata po sprowadzeniu go do Europy. W 1835 roku po raz pierwszy zastosowano z powodzeniem peruwiańskie guano do wzbogacenia zubożałych, wyeksploatowanych gleb.

Na skale przemysłową pokłady guana nietoperzowego są eksploatowane w Stanach Zjednoczonych. Tam też powstała słynna ustawa o wyspach z guano (ang. Guano Islands Act, Guano Act) przyjęta przez Kongres Stanów Zjednoczonych 18 sierpnia 1856 roku. Pozwalała ona obywatelom Stanów Zjednoczonych obejmować w posiadanie wyspy, na których znajdowały się złoża guano.

Prawo to obejmowało wyspy położone gdziekolwiek na świecie, pod warunkiem, że nie były zamieszkiwane i nie znajdowały się pod jurysdykcją innych państw. Ustawa upoważniała też amerykańskiego prezydenta, do użycia siły militarnej w obronie tak zajętych wysp, a obecnie stanowi część amerykańskiego systemu prawnego i ujęta jest w U.S. Code (Kodeksie): Dział 48, Rozdział 8, Sekcje 1411-1419.

Oprócz USA, pokłady nietoperzowego gauna pozyskuje się w takich krajach jak: Kuba, Indonezja czy Filipiny.

Guano w czasach historycznych miało zastosowanie militarne. W czasie wojny domowej w Stanach Zjednoczonych, gdy jednej ze stron zabrakło prochu, użyto guana jako źródła saletry do jego produkcji.

Ten cenny nietoperzowy produkt stał się nawet przyczyną wojny. Tak zwana wojną o saletrę, miała miejsce w latach 1879-1884. Był to konflikt pomiędzy Chile i połączonymi siłami Boliwii i Peru. Wojna ta wzięła swój początek od sporu, jaki wynikł pomiędzy Chile a Boliwią o część pustyni Atakama, leżącą pomiędzy 23. i 26. równoleżnikiem na wybrzeżu Oceanu Spokojnego. Na obszarze tym, znajdowały się cenne złoża guano, które wydobywały w tym czasie firmy brytyjskie i chilijskie. Podniesienie podatków przez Boliwię dla tych przedsiębiorstw, szybko przerodziło się w konflikt dyplomatyczny, a później w wojnę.

Ten naturalny nawóz znajduje się na poddaszu niejednego domostwa, w którym latem znajdowała się kolonia rozrodcza nietoperzy. Wystarczy tylko wziąć zmiatkę, szufelkę i go pozbierać. Jesień to najodpowiedniejsza pora na takie porządki. Nietoperze opuściły już swoje letnie schronienia i przeniosły się do miejsc, gdzie zapadną w sen zimowy. Teraz można rozpocząć porządkowanie strychów bez ich niepokojenia. A pozyskany w ten sposób nawóz niech służy na zdrowie naszym rośliną.

Pamiętajmy, że guano to jeden z najbardziej wydajnych nawozów organicznych ze względu na wysoką koncentrację mikro oraz makroelementów. Przy stosowaniu tego nawozu trzeba koniecznie zachować proporcje rozcieńczeń.
Dla kwitnących kwiatów świetnie sprawdza się następująca mieszanka:

1,5 cz. ziemi kwiatowej "humus"
1cz. odkwaszonego torfu
0,5 cz. wermikulitu
0,1 cz. suszonego guana.

A dla leniwych, polecam dostępne już w Polsce gotowe nawozy: Plagron Bat-Mix i Bat Guano.

Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody "pro Natura" z Wrocławia, rozpoczęło akcję sprzątania strychów zamieszkałych latem przez nietoperze. Sprzątanie odbywa się za pomocą odkurzacza przemysłowego. Od początku października grupa chiropterologów wyposażona w taki odkurzacz, jeździ po południowej Polsce. Celem ekspedycji jest docieranie do wybranych obiektów i sprzątanie guana. Akcja finansowana jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko oraz przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Źródła:

www.wikipedia.pl

Krzanowski A. 1980. Nietoperze, Wiedza Powszechna

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto