Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Debata o związkach partnerskich w Sejmie RP

Aleksandra Puciłowska
Aleksandra Puciłowska
Tim Psych/Attribution License
Dziś w Sejmie RP odbyło się pierwsza, historyczna debata na temat ustaw o związkach partnerskich. Projekty swoich ustaw przedstawiła Platforma Obywatelska, Ruch Palikota oraz Sojusz Lewicy Demokratycznej.

Zarówno konserwatywny projekt PO, jak i dwa dużo bardziej liberalne i wychodzące naprzeciw oczekiwaniom osób homoseksulanych projekty SLD i Ruchu Palikota, nie budzą zaufania prawicy. Wręcz przeciwnie-w obronie tradycyjnego pojęcia związku oraz usankcjonowania go zawarciem małżeństwa swym kontrowersyjnym przemówieniem wystapiła posłanka Prawa i Sprawiedliwości Krystyna Pawłowicz: "Zjawisko związków jednopłciowych jest sprzeczne z naturą, projekty są sprzeczne z konstytucją (...) są szkodliwe, naruszają zasadę równości, prawo do intymności, ekshibicjonistycznie pozwalają obnosić w przestrzeni publicznej skłonności seksualne, czyli naruszają poczucie estetyki i moralności większości Polaków."

Podczas, gdy PO podkreśla, że projekt jej autorstwa jest najbardziej konserwatywny i z tego powodu najbliższy polskim realiom, lewica zgodnie apeluje o uwzględnienie również ich projektów. To one właśnie bowiem rozwiązać miałyby większość problemów dnia codziennego, z którymi borykać muszą się ci, którzy nie chcą, lub nie mogą zawrzeć związku małżeńskiego.
Krystian Legierski z SLD otwarcie mówi o tym, iż nie wierzy w szczere intencje Platformy Obywatelskiej: „Prawda jest taka, że ze względu na poglądy swoich członków, Platforma Obywatelska nie jest w stanie skutecznie poprzeć żadnego projektu ustawy z tzw. sfery światopoglądowej, który wychodziłby naprzeciw liberalnym oczekiwaniom. Z powodu obecności w Platformie takich wybitnie konserwatywnych polityków jak minister sprawiedliwości Jarosław Gowin, minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, poseł John Godson, wiceprzewodnicząca PO i prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz wielu, wielu innych, PO nie jest w stanie w trakcie dwóch kadencji sprawowania władzy uchwalić żadnej ustawy dotykającej sfery światopoglądowej”

Liberalne projekty RP i SLD poza kwestiami, które zawarte są również w projekcie PO, czyli m.in. prawem do informacji medycznej oraz decyzji o pochówku partnera, prawem do zaciągania wspólnego kredytu, kwestiami alimentacyjnymi oraz ustaleniem wspólnoty majątkowej zawiera szereg innych uprawnień. Jest to przede wszystkim możliwość wspólnego rozliczenia podatkowego, zaciągnięcie zasiłku z tytułu opieki nad partnerem oraz prawo do renty po zmarłym partnerze.

Premier Donald Tusk zaapelował do parlamentarzystów, by dopuścili wszystkie trzy projekty ustaw do dalszych prac sejmowych.
Prawica zgodnie odrzucić chce wszystkie trzy projekty w pierwszym czytaniu.

Podczas dzisiejszego posiedzenia Sejmu w sprawie związków partnerskich, przed budynkiem odbywała się pikieta pod hasłem "Żądamy ustawy o związkach partnerskich", która zorganizowana została przez akcję Miłość Nie Wyklucza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto