Expose trwało godzinę, debata sześć. Jako pierwszy głos zabrał Jarosław Kaczyński, który nie zostawił suchej nitki na zapowiedziach rządu Tuska. - Budżet "elastyczny" Tuska można przyrównać do budżetu Gierka - stwierdził prezes PiS. Krytycznych wypowiedzi, nie szczędzili premierowi również pozostali parlamentarzyści.

Kaczyński uważa, że de facto budżetu nie ma. Mówił też o atakach na krzyż, braku stanowczej reakcji na katastrofę Smoleńską i zapominaniu o tradycji. - W Polsce jedynym znanym system wartości jest ten, którym dysponuje kościół katolicki. Po drugiej stronie jest nihilizm - mówił Kaczyński. Zapowiedział, że PiS nie poprze propozycji rządu Donalda Tuska, m. in dlatego, że "zaciskaniu pasa mówimy "nie". Następnie Jarosław Kaczyński opuścił salę sejmową, nie słuchając innych wystąpień.

Czytaj również: Premier Tusk w exposé: Polacy powinni pracować do 67. roku życia


Zdecydowanie pozytywnie wypowiedział się o planach na najbliższe lata poseł PO, Rafał Grupiński. - Ta koalicja będzie kontynuowała swój sposób prowadzenia spraw. Potrzeba nam rozumu, rozwagi i odwagi. A opozycja będzie się denerwować zmianami - mówił Rafał Grupiński.

Zobacz także: Nowi ministrowie premiera Tuska zostali zaprzysiężeni

Głos zabrał także Janusz Palikot. Przewodniczący trzeciej siły w parlamencie powiedział, że Donald Tusk nie ma pomysłu na Polskę. Według Palikota, expose Tuska nikogo "nie poderwało". Janusz Palikot porównał wystąpienie premiera Tuska do "egzaminu przed agencjami ratingowymi".

Czytaj dalej --->

Następnie głos zabrał Jan Bury (PSL). Poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego, pozytywnie ocenił expose premiera Tuska. Jan Bury podkreślił, iż premier choć mówił rzeczy trudne, to szczere.

Kolejnym parlamentarzystą, który zabrał głos był Leszek Miller, pełniący funkcje przewodniczącego SLD. Były premier zgodził się z potrzebą podwyższenia składki rentowej, rezygnacją z KRUS i wprowadzeniem zmian w ulgach prorodzinnych i becikowym. - Jak zrekompensuje pan dochody samorządu i czy nie czai się za tym wprowadzenie podatku od nieruchomości? - zapytał Miller.

Zobacz również: Kaczyński o expose Tuska: Bardzo zręczne, sprytne, cwane takie

Polityk SLD nie zgodził się także, że podniesienie wieku emerytalnego to rozwiązanie problemów budżetowych. - Wydłużanie wieku emerytalnego wepchnie w bezrobocie tysiące ludzi, absolwentów szkół i 50-latków - dodał polityk.

Czytaj też: Tusk zlikwiduje ulgę na internet? "Jej znaczenie społeczne maleje"

Nieznajomość zagadnień rolniczych, zarzuciła premierowi Beata Kempa. Jej zdaniem, Donald Tusk nie ma wystarczającej wiedzy, aby dokonać reformy KRUS. Przedstawicielka Solidarnej Polski zwróciła uwagę również na to, że rolnicy posiadający gospodarstwa o powierzchni 6ha, nie uzyskują znaczących dochodów.

Kempa poprosiła też, aby premier przedstawił raport o poczynionych oszczędnościach swojej administracji. - Dlaczego jest Pan tak silny wobec słabych i tak słaby wobec silnych? - zapytała posłanka.

Zobacz także: Premier zapowiedział stopniowe podnoszenie wieku emerytalnego

Podczas debaty, 130 osób zgłosiło chęć zadania Donaldowi Tuskowi pytania. Premier ma na nie odpowiedzieć w sobotę rano, tuż po wznowieniu obrad.

Współautorzy artykułu:

  • Maciek Kasprzyk
  • Mateusz Budzianowski
  • Radosław Pietrzak

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!