Podsłuchana rozmowa przyniosła rządowi Tuska kłopoty. Przy koniaku i kawiorze minister spraw wewnętrznych i szef Narodowego Banku omawiali obalenie ministra finansów.

Przy wódce, łososiu i anchois minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz i Prezes Narodowego Banku Polskiego, Marek Belka prowadzili rozmowy o usunięciu ówczesnego ministra finansów Jacka Rostowskiego. Co więcej, tematem rozmów był zakup obligacji państwowych - donosi der Spiegel.

Pech chciał, że rozmowa obu ministrów została niepostrzeżenie nagrana, a treść jej trafiła do tygodnika "Wprost".

Wg "Wprost" spotkanie odbyło się w lipcu zeszłego roku. Przy wykwintnym obiedzie, Sienkiewicz i Belka przeszli na "Ty", a następnie zaczęli omawiać kontrowersyjne tematy.

Sienkiewicz skrytykował złą sytuację budżetową i wyraził obawy, że partia opozycyjna "Prawo i Sprawiedliwość" (PiS) może wygrać następne wybory parlamentarne. Belka przytaknął i stwierdził, że jeżeli w drugiej połowie wzrost gospodarczy nie zwiększy tempa to będzie problem.

Bez ogródek Sienkiewicz spytał szefa Banku, w jaki sposób można zwiększyć budżet."Może mógłbym kupić pewną ilość obligacji, a nie bezpośrednio na aukcji, ale np. przez bank? "

Belka w zamian za wsparcie stawia warunek dymisji ówczesnego ministra finansów Jacka Rostowskiego oraz nowelizacji ustawy o banku centralnym.

Jacek Rostowski został odwołany w listopadzie. Czy spotkanie Sienkiewicza i Belki miało wpływ na jego odwołanie? Nie wiadomo.

Generalny prokurator Andrzej Seremet oświadczył niedawno, że z samego nagrania rozmowy, nic nie wskazuje na przestępstwo. Skandalem może być to, że Belka stawia warunek wymiany ministra finansów, co jest politycznym nadużyciem i złamaniem prawa. Natomiast zapytanie szefa NBP czy bank centralny mógłby wspomóc finanse państwa już nie.

Nasuwa się więc pytanie, kto za tym stoi i jakimi motywami się kierował. Komu zależało na rozpętaniu skandalu?

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!