(© Materiały reklamowe)

Niecodzienną propozycję kulturalną przygotowało 12 czerwca 2011 r. warszawskie kino Świt. Projekcjom filmowym towarzyszyć będą warsztaty ekologiczne dla dzieci.

Arcydzieła Akira Kurosawy „Dersu Uzała” nie trzeba bliżej przedstawiać miłośnikom kina – oszałmiające piękno dzikiej przyrody, niezwykle ciepła i mądra postać myśliwego z plemienia Nanajów, który zaprzyjaźnia się z rosyjskim dowódcą ekspedycji naukowej, przejmujący obraz świata, który bezpowrotnie odchodzi – świata, w którym człowiek czuł się w świecie natury jak w swoim domu, znając i szanując jej prawa.

Akcja filmu dzieje się na przełomie XIX i XX stulecia, kiedy to nie widzimy jeszcze zgubnych skutków ekspansji cywilizacji, zgubnych nie tylko dla natury, ale i dla człowieka, który tracąc z nią bezpośreni kontakt, traci w pewien sposób fundamentalny punkt odniesienia dla swego życia i wartości, które powinny w nim być najważniejsze. Dersu Uzała, człowiek „prymitywny”, nie mający stałego miejsca zamieszkania, okazuje się z dzisiejszej perspektywy człowiekiem pełnym, scalonym, znającym swe miejsce w życiu.

Po tej wspaniałej uczcie filmowej widzowie zobaczą jeszcze dwa dokumenty - „Ukryte zagrożenia w jedzeniu dla dzieci” (w filmie zawarte są szokujące fakty na temat konsekwencji spożywania przez amerykańskich uczniów żywności zawierającej GMO) i „Nasiona prawdy” (dokument przedstawia nieznane fakty dotyczące ziaren GMO). Celem całego wydarzenia jest pobudzenie świadomości ekologicznej uczestników, dlatego też równolegle z pokazami filmowymi dzieci wezmą udział w warsztatach (NIE) BĄDŹ ZIELONY! BĄDŹ ŚWIADOMY! Ich celem jest uwrażliwianie dzieci na świat przyrody, ukazanie zależności człowieka od świata natury, rozbudzenie empatii w relacji z naturą i poczucia odpowiedzialności za to, jaki będzie w przyszłości stan środowiska naturalnego.

Zajęcia opierają się na bezpośrednim doświadczaniu przyrody, utożsamianiu się z jej elementami i rozważaniu, jakie uczucia towarzyszą obcowaniu z przyrodą. Warsztaty są także wspaniałym sposobem na relaks, wspólną zabawę i spędzenie czasu w bliskim kontakcie z naturą. Zajęcia obejmują zabawy grupowe, pracę w parach oraz samodzielne zadania. Zajęcia poprowadzą specjalistki z firmy BeeGreen. Czy po warsztatach dzieciom będzie bliżej do postaci „Dersu Uzały” i postawy, którą miał wobec natury? Dla większości pewnie tak, choć działania takie nie mogą być jednorazowe. Wiele też zależy czy rodzice podtrzymają w dzieciach pasję ekologiczną czy też swoją postawą zaświadczą, iż nie jest to dla nich nic ważnego.

Szczegółowy plan:
przeswit.waw.pl

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!