Cate Blanchett Cate Blanchett

Cate Blanchett (© materiały prasowe)

Nominacja dla Leonardo DiCaprio, Cate Blanchett czy Kate Winslet wskazują oscarowych faworytów? Wielu wielbicieli kina uznało wynik za przewidywalny? 28 lutego dowiemy się czy faworyci wygrali.

Interesująco z polskiej perspektywy wyglądają nominacje w kategorii „film nieanglojęzyczny”. Doceniono m.in. „Syna Szawła” węgierskiego debiutanta Laszlo Nemesa. Opowieść o Żydzie, który w obozie koncentracyjnym ma kilkadziesiąt godzin na to, by pochować swojego syna, zdobyła już prestiżowe Grand Prix w Cannes. W docenionym dziele zagrało trzech polskich aktorów, w tym Marcin Czarnik związany na co dzień z Narodowym Starym Teatrem w Krakowie. – Chyba nikt z ekipy filmowej nie spodziewał się, że film odniesie tak wielki sukces najpierw w Cannes, a teraz w kontekście oscarowych nominacji. Była to przecież produkcja na wpół niezależna, niskobudżetowa. Towarzyszyło nam jednak przekonanie, że bierzemy udział w czymś naprawdę ważnym – mówi Marcin Czarnik.

Na kilka minut przed ogłoszeniem nominacji do Oscarów liczba widzów oglądających ogólnoświatową prezentację nazwisk najlepszych filmowców i tytułów ich dzieł w internecie rosła w ekspresowym tempie. Dodatkową atrakcją była możliwość publikacji komentarzy na żywo. Inter­nauci, zanim usłyszeli wynik prac członków Amerykańskiej Akademii Filmowej, mogli obstawiać własnych faworytów. Najczęściej pojawiały się nazwiska Leonardo DiCaprio i Cate Blanchett. Kinomani z różnych stron świata mieli nosa. Zarówno boski „Leo” jak i eteryczna Blanchett otrzymali nominacje w kategorii „najlepszy aktor/aktorka”. Wniosek? Werdykt Amerykańskiej Akademii Filmowej można uznać za przewidywalny.

Zaskoczeń nie było również wśród nominacji dla najlepszych filmów. Trafiły one do kasowych pewniaków: „The Big Short”, „Most szpiegów”, „Marsjanin”, „Zjawy”, „Mad Max: Na drodze gniewu”, głośnego dzieła o pedofilskim skandalu w kościele rzymskokatolickim: „Spotlight”, kameralnego „Pokoju” i zdaje się klasycznego dramatu – „Brooklyn” opowiadającego o dylematach młodej Irlandki, która w latach 50. ubiegłego wieku opuszcza swój rodzinny kraj i wyprowadza się do Nowego Jorku.

(aip)

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!