Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dlaczego lubimy słodycze? Spadek poziomu glukozy prowadzi do agresji

Stanisław Cybruch
Stanisław Cybruch
Jeżeli nam zależy na tym, aby nasz przyjaciel nie był awanturniczy i agresywny, powinniśmy mu często podsuwać do spożycia coś słodkiego: czekoladę, miody pitne lub lody pistacjowe. Zawarta w nich glukoza zacznie folgować negatywne, impulsywne i nieobliczalne zachowania, a jednocześnie budować silną wolę konieczną w realizacji szlachetnych celów, ideałów i dążeń.

Każdy z nas doświadczył niejednokrotnie zjawiska pokusy, które "dręczy" nos zapachem, oczy wyglądem, a podniebienie smakiem. Pokusa do pachnących świeżością i bajkowym zapachem smakołyków to silne uczucie pragnienia przełknięcia choć kęsa czegoś słodkiego. Znamy takich pulchnych "brzuchaczy" płci obojga, którzy mimo wiedzy o tym, co "ciacha" słodkie jak miód potrafią z człowieka zrobić, gdy zbyt często się nimi raczymy, nie są w stanie sobie ich odmówić.

Z punktu widzenia nauki, nie warto, a nawet nie należy, uparcie i bezwzględnie odrzucać pokusy. Dla zdrowia lepiej ulec pokusom. Dlaczego? Bo osoby zmuszone opierać się pokusie, "słabiej kontrolują zarówno swoje wydatki, agresywne zachowania, konsumpcję alkoholu i jedzenia, jak i tłumienie stereotypów czy uprzedzeń" – pisze polityka.pl. Stąd wniosek: człowiek wyzbyty z uczucia pokus, który nie korzysta z uciechy i szczęścia ich konsumpcji jest agresywny, nadużywa alkoholu, środków uspokajających, ma wiele uprzedzeń i prymitywnych stereotypów. W takiej sytuacji nie pomogą żadne działania, mające budować samokontrolę, a kolejne próby jej budowy stają się coraz mniej efektywne. To tak jakby podczas pierwszego działania została zużyta cała porcja przeznaczonej na ten cel jakiejś energii.

Zdaniem psychologów i psychiatrów, bardzo ważna jest w ludziach siła samokontroli, albo tzw. siła woli. Zarówno potoczne poglądy, jak i wyniki badań naukowych wykazują, pisze polityka.pl, że "umiejętność samokontroli czy też tak zwana siła woli, wywiera istotny wpływ na wiele dziedzin naszego życia". Stwierdzono ponad wszelką wątpliwość, iż ludzie w większym stopniu umiejący poddawać się samokontroli "cieszą się lepszym zdrowiem zarówno fizycznym, jak i psychicznym, są bardziej zadowoleni ze swoich związków, bardziej lubiani, lepiej wypadają w szkole, są też w mniejszym stopniu narażeni na zaburzenia odżywiania". Wielu z nas uważa jednak siłę woli za cechę charakteru, z którą przyszliśmy na świat lub wypracowaliśmy przez życie. Czy to możliwe, by zależała ona od zasobów energetycznych organizmu?

Trzeba wiedzieć, że nasz mózg, choć zajmuje zaledwie 2 proc. całego ciała, wykorzystuje aż do 20 proc. zużywanych kalorii. Ponieważ każda aktywność mózgu zużywa pewną ilość energii, czyli mózgowego paliwa, tj. glukozy; spadek poziomu glukozy powoduje trudności z wykonywaniem kolejnych zadań. Dowiedziono, iż u osób wykonujących zadania wymagające samokontroli, "następuje spadek poziomu glukozy we krwi, a, co za tym idzie, poziom wykonywania kolejnych zadań spada". "Zdolność do autoregulacji i programowania własnego zachowania zostaje u ludzi naruszona najszybciej pod wpływem braków energetycznych". Z jakich przyczyn? Bo jest o wiele mniej ważna niż podtrzymywanie pracy serca czy oddychania.

To jednak nic straconego. Osłabione zasoby siły woli można dość szybko odbudować, twierdzą naukowcy, wystarczy wypić napój glukozowy. Nagła, nieodparta ochota na coś słodkiego przy pracy, zwłaszcza umysłowej, może nie być objawem słabości woli, lecz chęci jej odbudowania. Tak więc bardzo ważna zdolność naszego ciała do wykorzystywania i odbudowywania poziomu glukozy we krwi, może być ważnym wyznacznikiem zdolności do realizacji celów, ideałów i wartości. Zatem zawsze trzeba brać pod uwagę w trakcie pracy przełknięcie jakiejś słodkości dla zwiększenia zasobu siły woli i poziomu glukozy we krwi. Bez tego człowiek robi się mało efektywny w realizacji celów i ideałów a ponadto staje się awanturniczy i agresywny.

Stanisław Cybruch

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto