Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dlaczego media chcą odebrać harcerzom Boga?

Darek Szczecina
Darek Szczecina
W ostatnich dniach lutego w mediach zagościła wieść, że harcerze z największej polskiej organizacji chcą wyrzec się służby Bogu. Owe medialne rewelacje są wodą na młyn internetowej dyskusji.

Ze ślubowania harcerzy ma zniknąć Bóg. Dlaczego od razu nie nazwać skautów Harcerską Służbą Platformie Obywatelskiej? – zastanawiają się publicyści wPolityce.pl, a w innym miejscu alarmują: PRL bis! ZHP wyrzuca Boga z przysięgi harcerskiej i opracowuje nową, „laicką” rotę. Z tyłu w wyścigu za sensacją nie pozostają inne media. ZHP opracowuje nową rotę harcerską. Bez odwołania do Boga czytamy na stronach

perezja.pl

, zaś Polska Times piórem Damiana Dragańskiego w tytule informuje, że Związek Harcerstwa Polskiego zaprasza do służby ateistów. W tym samym czasie Fronda ostrzega: Harcerstwo bez Boga to potwór komunizmu i ateizmu!.

W Internecie pojawiły się już wpisy różnej maści blogerów i komentatorów. Szefowie Związku Harcerstwa Polskiego zastanawiają się, czy w nowej rocie przysięgi musi znaleźć się odniesienie do Boga – czytamy na stronie Niepoprawni – Zamiast służby Bogu ślubować będą „dążenie do sprawiedliwości i prawdy”. Co ciekawe, władze Związku bez skrępowania przyznają, że nowa wersja roty nawiązuje do wersji obowiązującej w latach 1947-1957, a więc w czasach stalinowskiego terroru komentuje Polonia Christiana. Natomiast Agnieszka Jackowska pisze w Naszym Dzienniku wprost: Decyzja ZHP o usunięciu Boga z roty podcina gałąź, z której wyrosło harcerstwo.

Czytaj także: Kiedy było czerwone harcerstwo

Przyrzeczenie harcerzy autorstwa wielkiego, polskiego patrioty, harcmistrza Stefana Mirowskiego, komendanta „Zawiszy” w Szarych Szeregach, a podczas Powstania Warszawskiego członka Batalionu „Zośka”, brzmiało… taką oto wielką bzdurę lansuje publicysta wPolityce.pl. Każdy zdrowo myślący i zainteresowany tematem wie, że obowiązujące w ZHP od 1995 roku przyrzeczenie harcerskie nie jest autorstwa ówczesnego Druha Przewodniczącego. Natomiast Druh Mirowski napisał komentarz do Prawa i Przyrzeczenia Harcerskiego w którym czytamy: […] z całego serca, wykorzystując wszystkie dane mi możliwości PEŁNIĆ SŁUŻBĘ BOGU, który stanowi uosobienie najwyższych ideałów, takich jak miłość, prawda, dobro, sprawiedliwość, wolność, piękno, przyjaźń i braterstwo, wiara, nadzieja. Ideały te łączą wszystkich ludzi dobrej woli, niezależnie od pochodzenia, narodowości, wyznania, wywodzą się z norm moralnych opartych na uniwersalnych, etycznych i kulturowych tradycjach chrześcijaństwa.

Doniesienia prasowe sprawiły, że wielu członków ZHP nagle obudziło się, tak jakby wcześniej nie dostrzegali faktu, że składając Przyrzeczenie Harcerskie ślubowali także służbę Bogu. Bo harcerski system wartości i wychowania opiera się na trzech filarach: służbie Bogu, Polsce i bliźniemu. I zaczęła się dyskusja bardziej polityczna i religijna niż harcerska. Najżarliwsi dyskutanci wylewali na siebie wiadra pomyj zapominając o harcerskim nakazie braterstwa. Okazało się, że brak zrozumienia idei zapisanej w Prawie i Przyrzeczeniu Harcerskim zaobserwować można nie tylko wśród publicystów żądnych sensacji ale i wśród samych harcerzy. A prawda jest bardziej prozaiczna i pozbawiona sensacji…

Zjazd ZHP w 2013 roku postanowił przyjrzeć się bliżej obowiązującej od 20 lat rocie Przyrzeczenia Harcerskiego i Prawu Harcerskiemu. Taka decyzja nie wzięła się z sufitu. Wcześniej pojawiły się wnioski na temat wprowadzenia pewnych korekt w samym Prawie Harcerskim. Jednak delegaci nie chcieli podejmować tak ważnych decyzji bez wcześniejszej konsultacji z kadrą instruktorską. Dlatego nowe władze Związku powołały specjalną komisję, która w drodze szerokich konsultacji przygotowała propozycje zmian, które właśnie trafiły pod harcerskie strzechy. Wśród zaproponowanych zmian jest i taka, by obok dotychczasowej roty Przyrzeczenia Harcerskiego była alternatywna, gdzie słowo Bóg zastąpiono by terminem „dążyć do Sprawiedliwości i Prawdy”. Ale jak na razie jeszcze nic nie zostało przesądzone. Naczelnik ZHP zaprosiła do dyskusji nad proponowanymi zmianami całą kadrę harcerską. Takie dyskusje mają zakończyć się w hufcach do końca kwietnia, potem dyskutować się będzie w regionach, a zakończy się dopiero w sierpniu na Zlocie Kadry ZHP. Ta dyskusja ma dać odpowiedź, czy zaproponowana redakcja Prawa i Przyrzeczenia Harcerskiego jest właściwie zapisanym zbiorem wzorca, według którego harcerze powinni wychowywać i postępować. Tak więc media nie powinny jeszcze węszyć sensacji, bo takowej nie ma.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto