W dzisiejszym świecie opanowanym przez technologię coraz mniej uwagi zwracamy na najistotniejszą rzecz która jest niezbędna istotom żyjącym w społeczeństwie - Nam samym.

Znana nam hierarchia potrzeb człowieka może być zasadniczo skrócona do 3 podstawowych elementów. Potrzeba fizjologii, bezpieczeństwa oraz potrzeba komunikacji. Bez wątpienia dwa pierwsze filary są niezbędne do życia, ale co z tym ostatnim ? Otóż okazuje się, że on również jest niezbędny. Być może da się żyć bez tego, ale nie przez cały czas i prawdopodobnie nie przy zdrowych zmysłach.

Jest to temat dłuższy niż Nil i Amazonka razem wzięte, więc ograniczę się do rzeczy, które sami czujemy ale ciężko nam je wyjaśnić. Być może dla większości czytelników dziwnym wyda się, że skoro mamy z komunikacją do czynienia na co dzień to musimy wiedzieć na ten temat całkiem dużo. Otóż, moi mili, również i ja wyszedłem z tego założenia gdy zacząłem się zagłębiać w temat. I co? Okazuje się, że wiemy mniej niż nam się wydaje a w niektórych przypadkach nawet nie dopuszczamy do siebie innej możliwości. To jest właśnie główny błąd, który nieraz uniemożliwia nam skuteczną komunikację z drugą osobą.

Jaka jest różnica między mówieniem a rozmawianiem ?
Człowiek jako niesamowicie skomplikowana istota potrzebuje się wypowiedzieć i zostać wysłuchaną. Mówimy prawie o wszystkim co dotyczy nas samych. Mówimy o swoich sukcesach, porażkach, przemyśleniach i doświadczeniach. Chcemy aby ktoś nas zrozumiał, docenił, czasami też szukamy pomocy u innych ale nie zawsze chcemy aby ktoś nam doradzał. Najlepszą pomocą dla kogoś, kto mówi nam o sobie jest wysłuchanie tejże osoby i skomentowanie tego w pryzmacie otrzymanego doświadczenia oraz własnych doświadczeń. Nie muszę wspominać chyba, że przerywanie komuś podczas mówienia jest odbierane jako ignorancja. Nic dziwnego, że po kilku przerwaniach w jakiejś istotnej sprawie, ta druga osoba nie będzie po prostu chciała z nami rozmawiać. Zazwyczaj również nie jesteśmy się w stanie domyśleć dlaczego ten ktoś już nie chce z nami mówić.

Kiedy rozmowa jest skuteczna i przyjemna ?
Na pewno każdy z Was, moi czytelnicy, miał bądź ma kogoś z kim może porozmawiać o wszystkim. Czyż to nie jest niesamowite uczucie, gdy opowiadamy komuś o sobie a ten ktoś nas rozumie ? W takiej sytuacji na pewno występuje odwrotność. My też rozumiemy tą drugą osobę. Dlaczego tak się dzieje ? Ponieważ jesteśmy ciekawi doświadczeń tej drugiej osoby i na odwrót. Na czas tak wciągającej rozmowy przestajemy myśleć o sobie i "wcielamy się" na chwilkę w naszego rozmówcę. Dzielimy jego doświadczenia. Takim krótkim przykładem chcę zauważyć jak poprawnie można odbierać rozmowę jako ogólną interakcje pomiędzy dwiema osobami. Każdy z nas ma swoje własne przemyślenia, poglądy, doświadczenia - własny świat. Ubiorę to teraz w kilka ładnych słów, proszę abyście przystanęli w tym momencie i zastanowili się, jak to zmienia postać rzeczy.

Rozmowa to nie jedynie wymiana zdań a chęć poznania perspektywy innego człowieka, wejście na chwilę do jego osobistego świata.

Co nam w tym przeszkadza ?
Powodów zazwyczaj jest wiele. Nie mamy czasu, chęci lub wydaje nam się, że druga osoba nie jest ciekawa. Tak wpadamy w błędne koło, bo jeżeli my nie chcemy kogoś "poznać" ta druga osoba również tego nie chce.
Nawiązywanie pozytywnych relacji wcale nie jest takie trudne. Wystarczy chcieć poznać czyjeś "ja". Gwarantuję, że w większości przypadków, jeśli my się zainteresujemy, ktoś inny zainteresuje się nami.

Serdecznie polecam zrobić sobie taki mały eksperyment społeczny. Spróbujmy zainteresować się kimś innym i jego doświadczeniami. Sami zobaczycie co dostaniecie w zamian. I nie bójmy się mówić o tym co myślimy, bo szczerość w tej kwestii to podstawa. Ja tak zrobiłem i nie żałuję. A wręcz nie wyobrażam sobie już abym mógł być inny.

Jeżeli temat Was zainteresował, pomóżcie mi zebrać chęci na rozwinięcie go a na pewno odwdzięczę się szerszym poglądem na mechanizmy, które nami działają podczas rozmowy.

Miłego dnia.

Moje Trzy Grosze

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

Więcej na temat: