Pulsujący mikrokosmos malarski rodziny Urbaniaków czaruje i wciąga w swoją niemal mistyczną, mistrzowsko wykonaną konstrukcję, której cząstką widz pragnie się stać.

W Galerii Pałacu Vauxhall w Krzeszowicach k. Krakowa trwa wystawa zatytułowana „Do trzech razy sztuka”, która stanowi zbiorową, rodzinną ekspozycję malarstwa Alicji Słaboń - Urbaniak, Macieja Urbaniaka i Rocha Urbaniaka.
Przedstawione na wystawie malarstwo tej trójki twórców, charakteryzuje przede wszystkim bardzo gęsta kompozycja, mnóstwo detali, rekwizytów, które tworzą wątki narracyjne.

Pomimo pewnych różnic w tematyce i spojrzeniu, wspólnym i bardzo efektownym elementem kompozycji malarskich w rodzinie Urbaniaków jest kolor. Intensywne, mocne, pełne energii barwy nadają tej wystawie magicznego odbioru.

Obrazy Alicji Słaboń – Urbaniak charakteryzują się nostalgicznym spokojem, leniwym pejzażem oraz sennym nastrojem martwych natur. Sztukę Macieja Urbanika określają energetyczne sceny i portrety, w których można dojrzeć wpływy secesji czy Commedii dell'Arte. Natomiast w obrazach Rocha Urbaniaka dominuje baśniowa aura, gdzie można dostrzec nawiązania do miniatur z średniowiecznych lub renesansowych kodeksów oraz kultury Dalekiego Wschodu.

Za każdym z obrazów widz może zobaczyć schowaną historię, projekcję pewnej narracji, która może być odczytana jako zagadka dla odbiorcy. Sprzyja temu dopieszczenie kompozycji, faktury i kształtów oraz wspomnianego już koloru. Działa to potężnie na zmysł wzroku, lecz przy wnikliwszym przyjrzeniu się można wręcz usłyszeć muzykę czy odczuwać rytm, wedle którego „żyje” struktura obrazu. Ten, pulsujący mikrokosmos malarski rodziny Urbaniaków czaruje i wciąga w swoją niemal mistyczną, mistrzowsko wykonaną konstrukcję, której cząstką widz pragnie się stać.

O wystawie w Krzeszowicach tak mówi Roch Urbaniak : … wszyscy jesteśmy aktywnymi malarzami. Nie tworzymy żadnej grupy artystycznej, ale wystawa w Galerii w Pałacu Vauxhall jest wspaniałą okazją do wspólnego zaprezentowania naszej pasji i profesji, a odbiorcy będą mogli zobaczyć, czym się różnimy, a w czym jesteśmy podobni.”

Wystawa potrwa do 31 października.
Informacje na Galeria Urbaniak

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!