Tak było na Wigilii Starego Miasta w Lublinie rok temu Tak było na Wigilii Starego Miasta w Lublinie rok temu

Tak było na Wigilii Starego Miasta w Lublinie rok temu. Przed nami kolejne świąteczne spotkania i jarmarki świąteczne. (© fot. materiały Biura Prasowego UM w Lublinie)

W atmosferze świątecznych uniesień, jesteśmy bardziej skorzy do pamiętania o osobach potrzebujących naszej pomocy. Dlatego w grudniu następuje "wysyp" różnego rodzaju charytatywnych zbiórek i kiermaszy.

Polacy zabiegani i "zaplątani" w przedświąteczne „szaleństwo przygotowań”, będą mieli w najbliższych dniach możliwość wsparcia różnych inicjatyw i akcji charytatywnych.

I tak - zaczynając od stolicy - spacerowicze przechadzający się po „ubranej” w bożonarodzeniową iluminację Starówce mogą zajrzeć w niedzielę (18 grudnia) na Świąteczny Jarmark Charytatywny przy klasztorze ojców dominikanów na ulicy Freta. Pośród ręcznie wykonanych ozdób choinkowych, ceramiki i domowych pierników. odbędzie się fanteria, z której dochód przeznaczony zostanie na obiady dla dzieci z różnych stron kraju.

Okazją do wsparcia ubogich rodzin, będzie także Festiwal Bożego Narodzenia organizowany w nadchodzący weekend w Lublinie. Jego pomysłodawcy zachęcają do przekazywania prezentów, które trafią do najmłodszych podczas niedzielnej Wigilii Starego Miasta, gromadzącej mieszkańców Koziego Grodu.

W Białymstoku można odwiedzić bożonarodzeniową szopkę ustawioną na Rynku Kościuszki, przy której prowadzona jest zbiórka pieniędzy i żywności dla ubogich. Trwa też dobroczynna loteria. W tym samym miejscu, w niedzielne popołudnie, spotkają się uczestnicy ekumenicznej Wigilii Miejskiej.

Długą tradycję ma akcja charytatywna, organizowana podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego w Gdańsku, na Targu Węglowym. Od 2004 roku znane osobistości świata sportu, kultury i mediów, przygotowują „Paczki od serca” dla podopiecznych gdańskiego Hospicjum im. Ks. Eugeniusza Dudkiewicza SAC. Natomiast młodzież z całego województwa pomorskiego, bierze udział w konkursie plastycznym „Anieli grają”, a datki otrzymane za nagrodzone prace zasilają konto hospicjum.
Nie pierwszy też raz odbywa się Betlejem Poznańskie. Spektakularne przedsięwzięcie, na przestrzeni wielu grudniowych dni, kusi poznaniaków i turystów przeróżnymi atrakcjami, jak koncerty czy festiwal rzeźby lodowej. W tym wyjątkowym anturażu w przedświąteczny weekend będzie można włączyć się w ogólnopolskie działania Caritas, nabywając świece Wigilijnego Działa Pomocy Dzieciom. W niedzielny wieczór, Prezydent Miasta przekaże Betlejemskie Światło Pokoju.

Również w niedzielę, na Rynku w Krakowie stanie największy stół wigilijny w Europie. Po raz piętnasty zasiądą przy nim uczestnicy Krakowskiej Wigilii dla Osób Bezdomnych i Potrzebujących. Nie zabraknie tradycyjnych potraw. Organizatorzy i wolontariusze zachęcają do przekazania trwałych produktów żywnościowych, które będą rozdawane zebranym na Rynku potrzebującym.

To tylko kilka spośród "morza" świątecznych inicjatyw i możliwości włączenia się w charytatywne dzieła. Niemal w każdym mieście i miasteczku, można znaleźć podobne pomysły na budowanie bożonarodzeniowej atmosfery pomocy i solidarności międzyludzkiej.

Byłoby niewątpliwym sukcesem organizatorów tego typu imprez, gdybyśmy nie tylko "od święta" zauważali wokół siebie osoby potrzebujące wsparcia.

Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!