Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dojrz@łość w sieci

HENRYK CZECHOWSKI
HENRYK CZECHOWSKI
Wiceprzewodniczący RM Sławomir Pietrzyk, Wiceprzewodnicząca RM Małgorzata Jantos
Wiceprzewodniczący RM Sławomir Pietrzyk, Wiceprzewodnicząca RM Małgorzata Jantos Henryk Czechowski
We wtorek 25 października w sali posiedzeń krakowskiego magistratu, MOWIS - Miejski Ośrodek Wspierania Inicjatyw Społecznych, zorganizował konferencję poświęconą internetowi. Jej tematem przewodnim była sprawa wykluczania cyfrowego seniorów.

Internet obecnie nie jest jakimkolwiek tabu dla osób starszych. Coraz więcej ludzi po 50. roku życia uczy się obsługi komputera, zapoznaje z działaniem internetu. Dla młodego pokolenia jest to niebezpieczna konkurencja i przed starszymi nie mogą już "szpanować" tymi zagadnieniami.

Ideą powołanej ogólnopolskiej koalicji "Dojrz@łość w sieci" jest szerokie włączenie internetu w życie osób zaawansowanych wiekowo oraz inwalidów z ograniczoną możliwością wychodzenia z domu.

Polska należy do krajów Unii Europejskiej o najmniejszej ilości użytkowników sieci internetowej, wśród osób w wieku od 55 do 74 lat. W roku 2009, Polska miała użytkowników internetu w wieku 55 - 64 lat tylko 23 proc., natomiast w wieku 65 - 74 lat zaledwie 6 proc. Jesteśmy za Włochami, daleko od Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Słowacji, Słowenii. Gorsze od nas są: Bułgaria, Cypr, Grecja, Malta, Portugalia, Rumunia.

Pomysłodawcami tej ciekawej inicjatywy są m.in. Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce, FRSI - Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, IBM, Lewiatan, Microsoft, Onet, Związek Harcerstwa Polskiego, Stowarzyszenie Społeczeństwa Wiedzy oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie.

Przedsięwzięciu patronują m.in. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwo Infrastruktury, Urząd Komunikacji Elektronicznej w Warszawie, Urząd Miasta Krakowa. Obecnie zgłaszają się nowi patroni, instytucje oraz organizacje, chcące przystąpić do tej cennej inicjatywy.

Umiejętność korzystania z internetu i jego mobilność, pozwala wielu osobom w zaawansowanym wieku i inwalidom, szczególnie z problemami narządów ruch, nie czuć się samotnym.

Internet nie tylko może pomagać w porozumieniu się z innymi ludźmi, umożliwia również szybki dostęp do różnych informacji. Bez wyjścia z domu, ułatwia załatwianie wielu spraw w urzędach, m.in. opłaty bankowe, jak też przez odpowiednie programy i kamerki, daje możliwość prowadzenia bezpośrednich rozmów z przyjaciółmi na całym świecie.

Takie wykluczenie osób starszych, zwane wykluczeniem cyfrowym, dzieli się na dwa stopnie. Bariery upowszechnienia korzystania z komputerów i internetu, dzieli się na twarde i miękkie.

Do barier twardych wykluczenia cyfrowego zalicza się: brak możliwości korzystania z odpowiedniego sprzętu oraz specjalistycznego oprogramowania, utrudniony dostęp do internetu, problemy finansowe, bariery związane z zasięgiem, oprogramowanie do umiejętności oraz problemy osób starszych z wadami wzroku oraz innym schorzeniami.

Barierami miękkimi są m.in. brak fachowej wiedzy, umiejętności praktyczne, a także w większości problemy psychologiczne. W wyniku prowadzonych badań, wraz z upowszechnieniem dostępu do internetu największą role zyskują bariery miękkie.

Elektroniczna integracja osób po pięćdziesiątce, stwarza możliwości do realizacji integracji społecznej oraz psychicznego i kulturowego rozwoju w tej grupie wiekowej. Powoduje podtrzymanie aktywności zawodowej, poprawy jakości życia oraz zwiększa okres samodzielności osób starszych. Sprzyja rozwojowi nowoczesnej gospodarki opartej na współczesnej wiedzy.

Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto