Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dolnośląskie zimą

Jacek Andrzej Kwiatkowski
Jacek Andrzej Kwiatkowski
Szrenica - nartostrada Lolobrigida
Szrenica - nartostrada Lolobrigida Materiały prasowe Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego
Dolnośląskie to w dużej części góry i pogórze. Szczególnie zimą to istne Eldorado dla amatorów śnieżnego szaleństwa. Najciekawsze miejsca z punktu widzenia narciarzy i turystów poleca Rafał Jurkowlaniec - Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Jacek Andrzej Kwiatkowski: Co jest największym atutem regionu w sezonie zimowym?

Rafał Jurkowlaniec, Marszałek Województwa Dolnośląskiego: Mamy szczęście, że w naszym województwie znajduje się kilka zimowych kurortów, które cieszą się wśród turystów sławą. Do największych dolnośląskich ośrodków sportów zimowych należą Szklarska Poręba i Karpacz w Karkonoszach, Świeradów Zdrój w Górach Izerskich oraz ośrodek Czarna Góra na Masywie Śnieżnika i Zieleniec w Górach Orlickich, a także miejscowości położone w pasmach Gór Sowich (Jugów, Sokolec i Rzeczka). Oprócz odpowiednich warunków naturalnych jest tam odpowiednia infrastruktura, zaplecze do obsługi ruchu turystycznego i wiele kilometrów tras. Geografia i historia naszego regionu sprawiają, że przyciąga on zwolenników różnych form spędzania wolnego czasu. Można odwiedzić jaskinie, zakosztować wspinaczki i innych sportów górskich - pasmo Sudetów, rozciągające się na południu regionu, jest najdogodniejszym miejscem do uprawiania aktywnej turystyki.

Co dolnośląskie może zaproponować narciarzom oraz turystom przyjeżdżającym zimą?

Musimy pamiętać, że Sudety oferują wspaniałe warunki dla uprawiania biegów narciarskich. Na położonej w Górach Izerskich Polanie Jakuszyckiej jest rozgrywania największa w Polsce impreza narciarska przyciągająca uczestników niemal z całego świata - Bieg Piastów, wiem, bo sam co roku biorę w niej udział. W okolicach Dusznik Zdroju znajduje się popularna wśród biegaczy Jamrozowa Polana ze stadionem biatlonowym. Do szczególnie atrakcyjnych szlaków narciarskich należą także trasy wokół Czarnej Góry, Masywu Śnieżnika i przez pierwotne puszcze Gór Bialskich. Z turystycznego punktu widzenia bardzo interesujące są też szlaki w górach Bardzkich i Sowich. Coś dla siebie znajdą u nas także amatorzy skitu ringu i wędrówek w rakietach śnieżnych. Dolny Śląsk znany jest ze swoich wód mineralnych. Mamy u siebie największą liczbę miejscowości uzdrowiskowych w skali całego kraju! W naszym województwie istnieje kilkanaście pięknych miejscowości zdrojowych, z drogocennymi źródłami i zbawiennym dla zdrowia mikroklimatem. Uzdrowiska są prawdziwym skarbem ziem dolnośląskich i zarazem jednym z największych atutów turystycznych regionu.
Najlepsze Pańskim zdaniem imprezy w sezonie zimowym 2012?

Najważniejszą imprezą zimową na Dolnym Śląsku w 2012 roku będą zawody Pucharu Świata w Jakuszycach. Na trasach rywalizować będą najlepsi zawodnicy i zawodniczki z całego świata, m.in. nasza Justyna Kowalczyk!
Poza tym w naszym województwie organizowane są inne imprezy zimowe m.in. odbywający się od 35 lat na trasach Gór Izerskich Bieg Piastów – największy amatorski bieg narciarski w Polsce. Dużym zainteresowaniem cieszą się także Wyścigi Psich Zaprzęgów i Bieg Retro. Dobrą zabawą dla całej rodziny są zawody Śniegolepów w Szklarskiej Porębie. W Karpaczu uwagę przyciąga skocznia narciarska "Orlinek", na której rozgrywane są krajowe i międzynarodowe zawody w skokach. W Kowarach organizowane są "Międzynarodowe Zjazdy Saniami Rogatymi" oraz najazd świętych Mikołajów na Kowary. W Boguszowie-Gorcach, między masywami Gór Wałbrzyskich i Gór Kaczawskich, odbywa się Bieg Gwarków. Dużym zainteresowaniem od kilku lat cieszy się również Karkonoski Festiwal Światła odbywający się w
styczniu w Jeleniej Górze - Cieplicach.

Co trzeba koniecznie odwiedzić podczas zimowych ferii w dolnośląskim?

Skomplikowana historia, zderzające się i wzajemnie przenikające wpływy różnych kultur pozostawiły na Dolnym Śląsku interesujące zabytki oraz świadectwa innych kultur. Najbardziej wartościowe z nich to wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO Kościoły Pokoju w Świdnicy i Jaworze oraz Hala Stulecia we Wrocławiu.

Wśród dolnośląskich zabytków wymienić należy także liczne zamki i warownie na czele z zamkiem Książ, Czocha, fortyfikacjami Srebrnej Góry i Kłodzka oraz tajemniczymi sztolniami Gór Sowich, wspaniałe pałace jak np. Krasków oraz obiekty sakralne, jak chociażby opactwa cysterskie w Krzeszowie, Henrykowie i Lubiążu czy świątynia Wang w Karpaczu. Godne uwagi są zabytkowe centra licznych miast i miasteczek - kłodzka Starówka, Krzywa Wieża w Ząbkowicach Śląskich, tarasowa zabudowa Bystrzycy Kłodzkiej, rynek Świdnicy, Ostrów Tumski we Wrocławiu. Zachęcam do zwiedzenia Panoramy Racławickiej, Hali Stulecia we Wrocławiu.Gdzie można szukać informacji o najciekawszych atrakcjach i wydarzeniach w województwie?

Zapraszam do obejrzenia katalogu "Zima na Dolnym Śląsku" oraz stron internetowych: turystyka.dolnyslask.pl, dot.org.pl, dolnyslask.info.pl. Proszę również odwiedzić punkty informacji turystycznej w naszym regionie.

Tekst:
J.A.Kwiatkowski (podziękowania dla Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego za pomoc w realizacji materiału)

Więcej informacji: ImprezyMiejscaTrendy.eu

od 12 lat
Wideo

echodnia.euNowa fantastyczna atrakcja w Podziemnej Trasie Turystycznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto