Przemawia Marszałek, w tle nowa flaga Przemawia Marszałek, w tle nowa flaga

Przemawia Marszałek, w tle nowa flaga. (© Urząd Marszałkowski)

Od środy na Dolnym Śląsku obowiązują nowy herb i flaga województwa. Uroczyste podniesienie flagi odbyło się w środę przed główną siedzibą Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

Flagę na maszt wciągnął Marszałek Województwa Dolnośląskiego Marek Łapiński. W uroczystości uczestniczył Jerzy Miller, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Tomasz Siemoniak, Wiceminister MSWiA, Rafał Jurkowlaniec, Wojewoda Dolnośląski oraz Członkowie Zarządu Województwa Dolnośląskiego na czele z marszałkiem Markiem Łapińskim.

"To wielka chwila dla mieszkańców naszego regionu. Po 11 latach istnienia samorządowego Województwa, wspólnota regionalna Dolnego Śląska ma swój herb i flagę. Niech te symbole umacniają naszą tożsamość, a Dolny Śląsk niech będzie coraz bliżej Europy" - mówił podczas uroczystości marszałek województwa.

Zasady używania herbu i flagi określa Uchwała Sejmiku Województwa Dolnośląskiego nr XLVII/810/09 z 17 grudnia 2009 r. w sprawie ustanowienia herbu i flagi heraldycznej Województwa Dolnośląskiego. Dolny Śląsk musiał zmienić flagę, ponieważ poprzednia obowiązująca w latach 2001- 2008, była niezgodna z zasadami Heraldycznymi obowiązującymi w naszym kraju (Herb Województwa nałożony na flagę Rzeczpospolitej Polskiej).

Herb województwa nie został zmieniony. Otrzymał prawidłowy wzór graficzny. Tak więc, godłem Dolnego Śląska dalej będzie czarny orzeł ze srebrną przepaską sierpową z umieszczonym na niej krzyżem. Orzeł ten umieszczony na złotym polu tarczy jest herbem Dolnego Śląska. Natomiast nową flagę Województwa Dolnośląskiego stanowi płat materiału o proporcjach 5:8 w kolorze żółtym (złotym) z umieszczonym na środku flagi godłem herbowym Dolnego Śląska.

Źródło: Bożena Ślabska Departament Marszałka

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!