Miniony tydzień był bardzo emocjonujący dla premiera Donalda Tuska. W programie "Kropka nad i" szef Platformy Obywatelskiej zapewniał, że ze wszystkim sobie poradzi i na czele rządu chce stać do końca kadencji.

Donald Tusk miał powody do radości, po otrzymaniu wotum zaufania od Sejmu. Jednak do czasu. Część posłów Platformy, w głosowaniu nad projektem nowelizacji ustawy o zasadach przerywania ciąży, opowiedziało się za odrzuceniem tego autorstwa Ruchu Palikota i przyjęciem wersji zaostrzenia przepisów aborcyjnych według propozycji Solidarnej Polski. To doprowadziło premiera niemal do wściekłości.

We wczorajszym programie TVN24 "Kropka nad i" premier zapewniał, że jest w stanie zapanować nad sytuacją swojego środowiska w taki sposób, żeby "ten kompromis był zachowany". Proszę mi zaufać i dać trochę czasu - powiedział premier Donald Tusk, komentując zeszłotygodniowe głosowanie nad projektem ustawy zaostrzającej przepisy antyaborcyjne. Znacząca część posłów PO opowiedziała się za dalszymi pracami nad projektem. Premier pokreślił też, że zamierza pełnić funkcję do końca kadencji - czytamy w serwisie TVN24.pl.

Za zaostrzonym projektem Solidarnej Polski opowiedziało się 40 posłów PO, a 28 wstrzymało się od głosu. Jak przyznał premier, to nie pierwszy raz, kiedy w PO widać różnice w kwestiach światopoglądowych. Nie spodziewałem się takiego rezultatu - powiedział. Uważa też, iż projekt, który wywraca kompromis aborcyjny, jest złym projektem. Nie sądzę, żeby posłowie, którzy zademonstrowali w ten sposób swój pogląd, byli zainteresowani wywróceniem tego kompromisu - wyraźnie podkreślił premier.

W "Kropce nad i" szef rządu mówił również o ustawie w sprawie in vitro i finansowaniu tej procedury medycznej z budżetu państwa. Zaznaczył, że popiera in vitro zarówno dla małżeństw, jak i dla trwałych związków nieformalnych (konkubinatów). Przyznał, że w PO trwają prace nad takim projektem, który ostatecznie "in vitro uczyni kwestią do zaakceptowania". Jak zauważył, nie jest to tylko polski spór, kaprys czy ideologiczne zacietrzewienie. To są sprawy trudne do rozstrzygnięcia w każdym europejskim kraju.

"Na pewno źle by się stało, gdyby cena miała rozstrzygnąć o szczęściu posiadania dziecka" - podkreślił premier. Zaznaczył, że będzie optować za opcją, która będzie najbardziej sprawiedliwa. (...) Jeśli mamy dawać pieniądze podatników na procedurę, mimo wszystko leczniczą, to musi być ona precyzyjnie określona. Refundacja będzie oznaczała ograniczenie swobody działania lekarzy. Na to musimy się zdecydować - stwierdził jednoznacznie w TVN szef rządu.
Dodał, iż jego zdaniem Polska musi również rozstrzygnąć takie kwestie jak liczba refundowanych prób in vitro, w odniesieniu do jakich par i w jakim wieku będzie ona stosowana oraz z iloma zamrożonymi zarodkami. Zastrzegł wyraźnie, że nie będzie zwolennikiem in vitro, które "miałoby służyć posiadaniu dziecka przez pary homoseksualne".

Premier Donald Tusk zapewnił też, że "jeśli nie wydarzy się nic nadzwyczajnego", to zamierza pozostać na stanowisku szefa rządu, do końca kadencji Sejmu. Dodał przy tym, że nie przerażają go ostatnie, niekorzystne dla PO, sondaże poparcia opinii publicznej dla partii. Bo, jak przyznał, nigdy nie miał złudzeń, że Platformie uda się "utrzymać ten poziom zaufania bez wahnięć".

Zapewniał, że "kluczowe dla PO" jest dzisiaj utrzymanie "tego zaufania na zadowalającym poziomie". "Będę robić wszystko, żeby nie było gorzej" - mówił premier w "Kropce nad i". Dodał, że chce pozostać na stanowisku premiera do końca bieżącej kadencji Sejmu. To wydaje mi się naturalne. (...) Nie zamierzam kapitulować - podkreślił. We wczorajszej rozmowie w TVP z Tomaszem Lisem oświadczył, że jeśli za rok czy dwa znajdzie się lepszy i silniejszy od niego kandydat, to ustąpi z funkcji.

Po piątkowym (12 października) wystąpieniu w Sejmie na temat priorytetów na kolejne lata dla Polski i zgłoszeniu przez szefa rządu wniosku o wotum zaufania, Sejm przegłosował gp pozytywnie dla rządu i premiera.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!