Żużlowcy Żużlowcy

Żużlowcy. (© Stanisław J. Radziński)

Ekipa Wielkiej Brytanii zwyciężyła wczoraj na torze w King’s Lynn i zapewniła sobie awans do finału DPŚ w Vojens. W barażu, który zostanie rozegrany także na duńskim owalu pojadą zespoły Australii i Szwecji, które dziś zajęły 2 i 3 miejsce.

Pasjonujący okazał się rozegrany wczoraj na torze w King’s Lynn drugi półfinał tegorocznego Drużynowego Pucharu Świata. Wszystko za sprawą walki o zwycięstwo, która toczyła się między gospodarzami, reprezentacją Wielkiej Brytanii a ekipą Australii. Ostatecznie lepsi okazali się Brytyjczycy i zapewnili sobie miejsce w finale.

Pierwsza seria startów okazała się pechowa dla Szwedów, a to za sprawą dwukrotnie powtarzanego pierwszego biegu i defektu Magnusa Zetterstroema na prowadzeniu w czwartej gonitwie. W pierwszym wyścigu, kiedy po doskonałym starcie prowadził Fredrik Lindgren, na tor upadł Timo Lahti. W powtórce to Szwed nie wytrzymał nerwowo i na pierwszym łuku bez niczyjej pomocy upadł i został wykluczony.

W trzecim podejściu najlepszy okazał się Chris Holder, który otworzył serię trzech z rzędu zwycięstw Australijczyków. Serię, bowiem w 2 i 3 biegu najlepsi byli odpowiednio: Davey Watt i Troy Batchelor. We wspomnianej czwartej gonitwie na ostatnim łuku defekt na prowadzeniu zanotował popularny Zorro, co dało ostatecznie zwycięstwo jadącemu za jego plecami Simonowi Steadowi. W ostatnim biegu tej serii najlepszy okazał się Chris Harris.

Drugą serię startów rozpoczęła punktowa gonitwa Wielkiej Brytanii za Australią, a skończył festiwal upadków, pod których znakiem został rozegrany dzisiejszy turniej. Co prawda jeszcze w wyścigu szóstym najlepszy okazał się Darcy Ward, ale już dwa kolejne wyścigi padły łupem reprezentantów gospodarzy, Chrisa Harrisa i Scotta Nichollsa. W dziewiątej gonitwie Szwedzi zastosowali JOKERA w ramach, którego pojechał Fredka. Szwed wywalczył maksimum w tym wypadku, czyli 6 pkt. i tchnął nadzieję w serca szwedzkich fanów. Do tego w 10 biegu, trzy punkty do dorobku Szwedów dopisał Jonas Davidsson. Zanim to się jednak stało na torze leżeli najpierw Tai Woffinden, a w drugiej odsłonie Rory Schlein. Po tej serii był już punktowy remis ekip Australii i Wielkiej Brytanii (po 21 pkt.).

Kolejna seria rozpoczęła się, (podobnie jak pierwsza), od mocnego uderzenia Australijczyków. Pierwsze dwa wyścigi wygrali Watt i Batchelor, co pozwoliło na wyjście na prowadzenie „Kangurom” (w stosunku 27 do 24). Błyskawiczną odpowiedzią popisali się w następnych dwóch gonitwach gospodarze, którzy po zwycięstwie bezkompromisowo do tej pory jeżdżącego Harrisa i Nichollsa, wyszli na prowadzenie (30 do 29). Ostatni bieg zadecydował jednak, że sytuacja zmieniła się jak w kalejdoskopie i po zwycięstwie Holdera, Australia zrównała się punktami z gospodarzami (po 32 pkt.). Zaledwie 19 oczek w tym momencie posiadali Szwedzi, którzy do końca zawodów nie liczyli się już w walce o zwycięstwo w tym turnieju. Siedem oczek na koncie posiadali Finowie, którzy tym wynikiem nie zaskoczyli chyba nikogo.

Bieg szesnasty to zwycięstwo Davidssona i dwa cenne punkty Batchelora po walce z Harrisem, co dało wyjście na prowadzenie Kangurom. Następny wyścig to kapitalna szarża po orbicie Nichollsa, który wyprzedził Schleina i tym samym ponownie Brytyjczycy zrównali się punktami z Australijczykami (po 36). Bieg później gospodarze byli już na prowadzeniu, najlepszy okazał się Zetterstroem, ale Richardson był drugi i przyjechał przed Wardem, co dało Brytyjczykom jeden punkt więcej niż Kangurom. Ostatnie dwie gonitwy tej serii startów ostatecznie pozwoliły pozostać na prowadzeniu gospodarzom (42 do 41). W 19 biegu po kapitalnej walce Woffindena z Holderem, lepszy okazał się Brytyjczyk, a w 20 wyścigu dwójkę Anglosasów pogodził Lindgren, który zainkasował 3 oczka, drugi był Watt, trzeci Stead, a ostatni Aarnio.

Ostatnia seria startów przechyliła szalę zwycięstwa w zawodach na korzyść gospodarzy. W 21 biegu kapitalny pojedynek stoczyli Richardson z jadącym jako JOKER Joonasem Kylmeakorpii. W kolejnych dwóch najlepsi okazali się reprezentacji Szwecji, a Ward i Holder za sprawą zdobycia 1 i 2 punktów starali się jeszcze zagrozić repezentacji Wielkiej Brytanii. Ostatecznie jednak zwycięstwa Harrisa i Nichollsa w ostatnich dwóch gonitwach przypieczętowały tryumf gospodarzy, którzy tym samym wywalczyli awans do finału DPŚ. Ekipy Australii i Szwecji powalczą w barażu.

Wyniki:

Wielka Brytania 51 pkt.
1. Scott Nicholls - 14 (2,3,3,3,3)
2. Lee Richardson - 10 (1,2,2,2,3)
3. Tai Woffinden - 7 (2,w,2,3,0)
4. Simon Stead - 7 (3,2,1,1,w)
5. Chris Harris - 13 (3,3,3,1,3)

Australia 48 pkt.
1. Chris Holder - 12 (3,2,3,2,2)
2. Davey Watt - 11 (3,2,3,2,1)
3. Troy Batchelor - 11 (3,1,3,2,2)
4. Rory Schlein - 6 (2,u,1,2,1)
5. Darcy Ward - 8 (2,3,1,1,1)

Szwecja 40 pkt.
1. Fredrik Lindgren - 14 (w,6,2,3,3)
2. Jonas Davidsson - 14 (2,3,2,3,1,3)
3. Antonio Lindbaeck - 6 (1,1,1,1,2)
4. Magnus Zetterstroem - 5 (0,0,1,3,0,1)
5. Daniel Nermark - 1 (1,0,w,-,-)

Finlandia 14 pkt.
1. Timo Lahti - 0 (w,0,0,0,-)
2. Joonas Kylmaekorpi - 9 (0,1,2,0,4,2)
3. Juha Hautamaeki - 2 (0,1,0,0,1)
4. Kauko Nieminen - 1 (1,0,0,0,0)
5. Tero Aarnio - 2 (0,2,0,0,0)

Bieg po biegu:
1. Holder, Nicholls, Lindgren (w/u), Lahti (w/u)
2. Watt, Davidsson, Richardson, Kylmaekorpi
3. Batchelor, Woffinden, Lindbaeck, Hautamaeki
4. Stead, Schlein, Nieminen, Zetterstroem
5. Harris, Ward, Nermark, Aarnio
6. Ward, Stead, Lindbaeck, Lahti
7. Harris, Holder, Kylmaekorpi, Zetterstroem
8. Nicholls, Watt, Hautamaeki, Nermark
9. Lindgren (joker), Richardson, Batchelor, Nieminen
10. Davidsson, Aarnio, Schlein (u3), Woffinden (w/u)
11. Watt, Woffinden, Zetterstroem, Lahti
12. Batchelor, Kylmaekorpi, Stead, Nermark (w/u)
13. Harris, Lindgren, Schlein, Hautamaeki
14. Nicholls, Davidsson, Ward, Nieminen
15. Holder, Richardson, Lindbaeck, Aarnio
16. Davidsson, Batchelor, Harris, Lahti
17. Nicholls, Schlein, Lindbaeck, Kylmaekorpi
18. Zetterstroem, Richardson, Ward, Hautamaeki
19. Woffinden, Holder, Davidsson, Nieminen
20. Lindgren, Watt, Stead, Aarnio
21. Richardson, Kylmaekorpi (joker), Schlein, Zetterstroem
22. Lindgren, Kylmaekorpi, Ward, Woffinden
23. Davidsson, Holder, Hautamaeki, Stead (w/u)
24. Harris, Lindbaeck, Watt, Nieminen
25. Nicholls, Batchelor, Zetterstroem, Aarnio

Sport

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!