Fotografia ilustracyjna: Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie Fotografia ilustracyjna: Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie

Fotografia ilustracyjna: Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (© Jan Mehlich, CC 3.0)

Tegoroczni maturzyści, którzy zostaną przyjęci na studia w państwowej uczelni do końca trwającego właśnie roku akademickiego, będą ostatnimi, którzy nie muszą zapłacić za naukę na drugim kierunku bez spełnienia dodatkowych formalności.

Pod koniec miesiąca w publicznych szkołach wyższych ruszy rekrutacja na studia. Absolwenci szkół średnich, którzy na jej podstawie znajdą się na liście przyjętych studentów będą ostatnimi, którzy bez dodatkowych formalności nie zapłacą za naukę na drugim kierunku w państwowych uczelniach, informuje Gazeta Prawna.

Grupa osób, która przyjęta zostanie na studia po zakończeniu roku akademickiego 2011/2012, aby nie zapłacić za studia na drugim kierunku spełnić będzie musiała szereg warunków do otrzymania stypendium rektora za wysoką średnią ocen lub też wykazać się wysokimi osiągnięciami naukowymi, sportowymi lub artystycznymi.

O tym, czy przyszły student będzie musiał płacić za naukę na drugim kierunku zadecydować mogą szczegóły. Podstawową sprawą jest sprawdzenie terminu zakończenia roku akademickiego. W większości przypadków kończy się on 30 września, jednak mogą znaleźć się uczelnie, w których będzie on trwał krócej lub dłużej. Przyjęcie na studia przed datą końca trwającego właśnie roku akademickiego jest gwarancją bezpłatnej nauki na drugim kierunku!

Osoby, które komplet dokumentów złożą w biurze rekrutacji w późniejszym terminie i tym samym na listę przyjętych wciągnięte zostaną po zakończeniu roku akademickiego będą musiały liczyć się z koniecznością płacenia za drugi kierunek, jeśli będą chciały na takim studiować. Obowiązkowo za drugi kierunek płacić będą osoby, które studia rozpoczną w roku akademickim 2013/2014 i w latach późniejszych.

Zmiany te wynikają z ustawy "Prawo o szkolnictwie wyższym", która została znowelizowana w ubiegłym roku. Nowe zapisy umożliwiają władzom państwowych uczelni pobieranie opłat od studentów za drugi kierunek studiów. Formalnie rzecz biorąc, uczelnie opłaty te mogły pobierać już w roku 2011. Nieprecyzyjne zapisy sprawiły jednak, że publiczne szkoły wyższe opłaty za drugi kierunek pobierać będą dopiero od nadchodzącego roku akademickiego.

Obecnie w Polsce działa 59 państwowych uczelni. Jest to 18 uniwersytetów klasycznych, 18 uczelni technicznych, 5 uczelni ekonomicznych, 5 uczelni pedagogicznych, 6 rolno-ogrodniczych, 6 uczelni wychowania fizycznego i jedna uczelnia teologiczna. Głównymi ośrodkami akademickimi są: Poznań, Warszawa, Kraków, Opole, Wrocław, Katowice, Szczecin, Lublin, Bydgoszcz, Toruń, Gdańsk i Łódź.
Znajdź nas na Google+

Styl życia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!