Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Drzewa, to dzięki nim mamy czym oddychać! Starcie tytanów (cz.3)

Artur Hampel
Artur Hampel
leśna polana
leśna polana Artur Hampel
Gdyby nie potężne, wiecznie zielone obszary Ameryki Południowej, już dawno zabrakłoby nam tlenu.

Czytaj cz. I tutaj
Czytaj cz. II tutaj

Trwa walka cywilizacji z naturą. Co prawda wysiłki wielu państw zmierzają do ograniczenia emisji szkodliwych substancji w spalinach, w tym CO2, ale niestety natura nadal przegrywa z człowiekiem.

Co daje nam jedno średniej wielkości drzewo?
Jedno drzewo produkuje w ciągu roku mniej więcej tyle tlenu, ile zużywa dorosły człowiek w ciągu dwóch lat. Pamiętać musimy jednocześnie, że rośliny również pochłaniają dwutlenek węgla, który jest odpowiedzialny między innymi za efekt cieplarniany.

To tyle na temat jednego drzewa. A co dzieje się w skali globalnej?
Zacznę może od ubytków powierzchni leśnej na naszym globie. Otóż w ciągu 1 sekundy Ziemia traci około 1 ha lasów, co daje mniej więcej ubytek rzędu 30 mln hektarów lasów rocznie.

Zobacz też:
Starcie Tytanów: populacja - środowisko
Starcie Tytanów: urbanizacja - środowisko

W skali globalnej lasy wytwarzają około 26 mld ton tlenu, co stanowi ponad połowę rocznego zapotrzebowania wszystkich ludzi i zwierząt na Ziemi. Drastyczny spadek zasobów leśnych, będzie skutkował nie tylko brakiem potrzebnego nam pierwiastka. Zarówno olbrzymie kompleksy leśne takie jak Puszcza Amazońska, jak i mniejsze - np. mazurskie lasy, Puszcza Notecka czy Kampinowska, mają ogromny wpływ na tworzenie klimatu.

Jaka jest sytuacja Polski?
Otóż jako obywatele i rezydenci naszego państwa, możemy być z siebie dumni. Od kilku lat polscy leśnicy pracują z sukcesem nad zwiększeniem lesistości naszego kraju. Prace te kontynuowane są w dwóch kierunkach: powierzchniowo, jak również pod względem przyrostu masy drzewnej. Mówiąc w skrócie, lasów mamy coraz więcej, a drewna pozyskuje się mniej, niż go przyrasta.
Niestety nie na całym świecie prowadzona jest tak racjonalna gospodarka z dbałością o środowisko i przyszłe pokolenia. Największą bolączką światowej społeczności są nadmiernie eksploatowane tereny Puszczy Amazońskiej.

Stanowi to ogromny problem nie tylko pod względem zmniejszającej się powierzchni "zielonych płuc świata", ale również bezpowrotnemu zamieraniu wielu gatunków organizmów. Problem jest jeszcze poważniejszy, gdy weźmiemy pod uwagę, że każde obszary zieleni mają wpływ na wilgotność, temperaturę, skład powietrza, prądy powietrzne. W przypadku tak olbrzymich obszarów jakie stanowi Puszcza Amazońska, odwzorowanie zakreślonych zagadnień jest oczywiście proporcjonalnie większe, a więc globalne.

Wracając do naszego podwórka dosłownie i w przenośni
Szkoda, że podczas planowania inwestycji komunalnych, tak niewielu urzędników sprawdza jakie gatunki drzew produkują najwięcej tlenu. Sadzą różne rośliny, niestety nie bardzo wiadomo jakie przyjmując kryteria pod inwestycję.

Najwięcej tlenu produkują takie gatunki jak: klon, buk, jesion, robinia akacjowa.
Pamiętać również trzeba, że rośliny asymilują nie tylko dwutlenek węgla, ale również szkodliwe substancje zawarte w powietrzu. Doskonałe są do tego gatunki zarówno liściaste jak i iglaste, choć te drugie ze względu na rzadszą zmianę aparatu asymilacyjnego (niektóre gatunki zrzucają igły po kilku latach), trudniej znoszą zanieczyszczenia powietrza i mogą przy dużym natężeniu toksyn usychać.

Z kolei utrzymywanie żywopłotów wzdłuż ulic posiada nie tylko walor estetyczny. Żywopłoty są doskonałym filtrem powietrza - zarówno w mieście jak i poza nim. Potrafią one zatrzymać kilkadziesiąt procent zanieczyszczeń zawartych w spalinach.
Nie chcę zagłębiać się w liczby, gdyż opracowań na ten temat jest mnóstwo i są łatwo dostępne, pragnę jedynie zwrócić uwagę na sytuację powietrza, które bez radykalnych zmian w świadomości popartych działaniami, same nie nadąży się niebawem oczyszczać. Dbajmy o każdy skrawek zieleni, o każdy krzew i drzewo. Są one bezcenne.

Zobacz też:
Starcie Tytanów: populacja - środowisko
Starcie Tytanów: urbanizacja - środowisko

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Drzewa, to dzięki nim mamy czym oddychać! Starcie tytanów (cz.3) - Nasze Miasto

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto