Pod koniec maja rosyjska firma DST kupiła udziały w Fecebooku. To nie koniec inwestowania w najbardziej popularny portal społecznościowy na Zachodzie, skupiający ponad 200 mln internautów.

Największa w Rosji i w Europie Wschodniej firma, specjalizująca się w inwestycjach internetowych, Digital Sky Technologies kupiła 1,96 proc. akcji uprzywilejowanych (dających dodatkowe korzyści - przyp.red.) Facebooka. DST zainwestował w największy serwis społecznościowy 200 mln dolarów. Jak czytamy w komunikacie prasowym na stronie internetowej Facebooka, w ciągu najbliższych miesięcy DST zamierza kupić także akcje zwykłe, warte 100 mln dolarów.

"Ta inwestycja pokazuje trwający sukces Facebooka w tworzeniu globalnej sieci w łączeniu się ludzi i dzieleniu informacjami" - podsumowuje transakcję w komunikacie prasowym, dyrektor generalny Facebooka Mark Zuckerberg.

"Pracowaliśmy bardzo ciężko, aby pozyskać 200 mln użytkowników - 70 proc. z nich jest z poza Stanów Zjednoczonych. Zwracało się do nas wiele firm, ale DST wyróżniał się z powodu globalnej perspektywy jaką wnosi - mają za sobą imponujący wzrost i finansowe osiągnięcia swoich internetowych inwestycji. Cieszymy się na przyszłą współpracę z drużyną DST" - nie ukrywa entuzjazmu Zuckerberg .

Druga strona także wydaje się być zadowolona z dokonania zakupu. Dyrektor naczelny DST, Yuri Milner wypowiada się dla Facebooka:

- Nasze inwestycyjne doświadczenie w innych regionach pokazuje olbrzymią wartość społecznych firm łącznościowych, które tworzą na nowo sposób komunikacji i oddziaływania między ludźmi. - Facebook jest taką orbitą na globalną skalę. Jesteśmy zachwyceni możliwością inwestowania w ten portal, Mark i jego zespół tworzą świat bardziej otwartym i połączonym - dodaje Milner.

Udziały (1,6 proc. akcji) w Facebooku posiada także Microsoft, który pod koniec 2007 roku wsparł portal kwotą 250 mln dolarów.

Mająca swoją siedzibę w Londynie Digital Sky Technologies jest inwestorem odnoszącym sukces w firmach internetowych. Szacuje się, że firmy związane z DST zawierają 70 proc. wszystkich stron w języku rosyjskim. Potencjalna społeczność to ponad 300 mln odbiorców. Warto wspomnieć, że grupa DST jest także właścicielem 70 proc. akcji naszej-klasy.pl.

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!