Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Duńska Straż Królewska

Andrzej Nowak
Andrzej Nowak
Zmiana warty przed pałacem Amalienborg
Zmiana warty przed pałacem Amalienborg
Ta tradycja istnieje do dziś w myśl zasady, że chronić monarchinię powinni wszyscy jej poddani.

Będąc z dziennikarską wizytą w Kopenhadze miałem wyjątkową okazję nie tylko obejrzeć zmianę warty przed królewskim pałacem, ale odwiedzić koszary, gdzie królewscy gwardziści stacjonują i dowiedzieć się o nich co nieco.

Zadaniem Duńskiej Straży Królewskiej jest ochrona duńskiej monarchini, Królowej Małgorzaty i królewskich siedzib. Służbę w tej formacji pełni co roku około tysiąca żołnierzy, którzy również szkolą się w zakresie normalnych działań taktycznych. Pułk straży składa się z dwóch batalionów piechoty i pododdziałów wsparcia. Żołnierze skoszarowani są w Hovelte w Północnej Zelandii a także w samej Kopenhadze w Rosenborgu. Pułk ten posiada także cztery dodatkowe bataliony mobilizacyjne oraz jednostki specjalne wykonujące odrębne zadania w ramach sił lądowych .

Duńska Straż Królewska powstała w 1658 roku zgodnie z królewskim dekretem Króla Fryderyka III. Do służby przyjmowano żołnierzy ze wszystkich regionów Korony Duńskiej. Ta tradycja istnieje do dziś w myśl zasady, że chronić monarchinię powinni wszyscy jej poddani. Od wieków żołnierze tej specyficznej formacji brali również udział w wojnach obejmujących Danię. Po drugiej Wojnie Światowej jednostki straży odbywają regularne ćwiczenia w ramach NATO, a także wielu z żołnierzy służy dobrowolnie w misjach wojskowych i pokojowych siłach ONZ.

Straż Reprezentacyjna była i jest zawsze kojarzona z rodziną królewską. Kopenhaski zamek Christianborg - był rezydencja królewska aż do 1794 roku, kiedy to spłonął a król z rodziną przeprowadził się do Amalienborga. I dzisiaj straż królewska pełni wartę zawsze tam gdzie w danym momencie rezyduje królowa. Straż Paradna składa się z orkiestry, korpusu werblistów i 36 strażników. Wszyscy w historycznych niebieskich uniformach i czapkach z niedźwiedziej skóry. Na specjalne okazje używa się mundurów szkarłatnego koloru.

Regiment muzyczny składa się z orkiestry i korpusu werblistów. Każde z tych ugrupowań daje także specjalne koncerty dla publiczności. Cieszą się one ogromnym powodzeniem.

Byli żołnierze straży królewskiej skupieni są w Stowarzyszeniu Królewskiej Duńskiej Straży skupiającym 15 000 członków mieszkających w Danii a także na całym świecie. Spotykają się oni z okazji różnych uroczystości. Wydają też dla swoich członków specjalną gazetę.

Służba w tej formacji była zawsze traktowana jak wyróżnienie i powód do dumy. Społeczność Danii dumna jest z tych żołnierzy i zawsze nagradza ich burzą oklasków, kiedy przed królewskim pałacem odbywa się kolejna uroczysta zmiana warty. Ze swojej strony dodam, że gwardziści mają specjalne wojskowe "genialnie smakowite" ciasteczka, którymi częstuję szczególnie doniosłych gości. Mnie też udało się na nie załapać.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto