(© NASA/ESA)

12 lat temu sonda Huygens wylądowała na powierzchni największego Tytana. To największy księżyc Saturna. NASA przygotowała okolicznościową animację pokazującą przebieg misji.

14 stycznia 2005 roku próbnik Huygens Europejskiej Agencji Kosmicznej wylądował na powierzchni Tytana. Obiekt znalazł się w pobliżu Saturna dzięki sondzie Cassini.

Zejście trwało około 2,5 godziny. Huygens osiadł na lodowej powierzchni przy temperaturze kilkuset stopni poniżej zera. Sonda błyskawicznie rozpoczęła zbieranie i przesyłanie danych, bo jej praca miała ograniczenia czasowe. W ciągu zaledwie kilku minut statek-matka, czyli Cassini znalazła się poniżej lokalnego horyzontu. Huygens przesyłał informację przez około 3 godziny.

Huygens pobił rekord. Zaliczył najdalsze lądowanie w historii na planecie zewnętrznego Układu Słonecznego.

Centrum badawcze NASA Jet Propulsion Laboratory przygotowało okolicznościową animację przypominającą, jak przebiegała misja. Wykorzystano w niej zdjęcia Tytana wykonane przez próbnik.

Tytan jest największym księżycem Saturna. Został odkryty w 1655 roku przez Christiaana Huygensa. Jego średnica wynosi 5150 kilometrów.


Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!