23 stycznia na Dworcu Centralnym zebrała się grupa osób niepełnosprawnych, przede wszystkim poruszających się na wózkach inwalidzkich oraz rodzice z wózkami dziecięcymi. Chcieli zwrócić uwagę na problem niedostosowania wind do potrzeb użytkowników dworca.

Dworzec Centralny przeszedł remont, który miał dostosować obiekt do potrzeb osób na wózkach. Windy faktycznie powstały, ale aby mogła z nich skorzystać osoba, która ich potrzebuje, musi wcześniej zamówić asystenta do tej czynności.

Jak wygląda procedura skorzystania z dźwigu?

Osoby niepełnosprawne, aby pojechać windą powinny zwracać się o pomoc do obsługi pod numer 47 13 13. Po odebraniu telefonu przez obsługę w ciągu 5-10 minut pracownik dworca pomoże osobie potrzebującej przedostać się na perony.

Warte podkreślenia jest, że te są windy towarowe, a nie osobowe.

"Byłam uczestniczą tej akcji. Absurd to delikatnie powiedziane. Osoby na wózkach inwalidzkich mogą przeżyć istną traumę. Zdrowemu człowiekowi zejście po schodach z hali głównej na na pasaż prowadzący do ciągów peronowych zajmuje 2 minuty, zjazd platformą czyli schodami ruchomymi też 2 minuty i po sprawie, a wózkowicza pognało na wycieczkę z niespodzianką
- relacjonuje pani Basia, uczestniczka wczorajszego protestu, na FB. I dodaje: - Należało dojechać do Złotych Tarasów ponieważ domy handlowe windy posiadają a następnie powrócić na pasaż poszukać ochronę i uprosić o zjazd windą. W ostateczności zaryzykować i zjechać platformą. Oczywiście dwie osoby raczej krzepkie chłopy, muszą trzymać wózek. Nie wiem co ma zrobić pasażer na wózku, gdy wyjdzie z pociągu".

Niepełnosprawni mogą również skorzystać z przystosowanych do ich potrzeb platform, które znajdują się przed dworcem od strony ulicy Jana Pawła.

Współautor artykułu:

  • Marta Wróbel

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!