Wspólna Droga - United Way, to fundacja działająca od 120 lat w 47 krajach świata. W piątek, 14 grudnia zainicjowała w Warszawie nowy projekt o nazwie Światoteka.

Akcja realizowana będzie w warszawskiej dzielnicy Praga Północ. Badania przeprowadzone przez fundację dowodzą, że około 1000 dzieci z tego terenu w czasie wolnym nie ma co ze sobą zrobić. Wychowują się na ulicy, co nie jest dobre ani dla ich bezpieczeństwa, ani właściwego rozwoju.

Wspólna Droga przy pomocy Urzędu Dzielnicy Praga Północ, Stowarzyszenia Serduszko dla Dzieci, Grupy Pedagogiki i Animacji Społecznej oraz sponsorami, postanowiła stworzyć miejsce, gdzie dzieci będą mogły spokojnie spędzić czas, a przy okazji się wiele nauczyć. Światoteka znajdować się będzie przy ulicy Środkowej 12/6 w pomieszczeniach starej cukierni. Po wykonaniu niezbędnych prac remontowych, znajdą się w nim stanowiska komputerowe, książki oraz pomoce naukowe. W ramach prowadzonych zajęć, podopieczni będą mogli się nauczyć między innymi cyfrowego montowania filmów.

„W tym miejscu dzieci będą miały możliwość poznawania świata w ciekawy sposób” – mówi Małgorzata Mularczyk, prezes Fundacji Wspólna Droga. „Nie sama wiedza jest jednak najważniejsza – tu zawsze będzie obecny ktoś dorosły, kto wysłucha dziecka i z nim porozmawia. To będzie miejsce spotkań dzieci z różnych organizacji zlokalizowanych na Pradze, a także tych dzieci, które nie trafiły jeszcze pod skrzydła żadnej z nich”.

Pieniądze na wyposażenie placówki, fundacja chce zdobyć w wyniku internetowej aukcji prac swoich niepełnosprawnych podopiecznych. Będą to obrazy laureatów konkursu "Nikifory 2007". Licytacja rozpocznie się 21 grudnia i potrwa do 4 stycznia 2008 roku. Zanim to nastąpi, na podanej stronie można obejrzeć prace do niej zakwalifikowane. Ambasadorami akcji Światoteka zostali Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze oraz polarnik Marek Kamiński.

Równolegle fundusze na działalność będą pozyskiwane w wyniku kampanii "Dzieci to nie śmieci - zabierzmy je z ulicy" realizowanej za darmo przez agencje McCann Ericsson oraz Clear Channel. Ma ona na celu przekonanie do oddawania 1% z podatku na rzecz Światoteki.

Prezes Wspólnej Drogi ma nadzieję, że nowe miejsce zainauguruje swoja działalność już pod koniec stycznia 2008 roku.

Styl życia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!