Na Trafalgar Square w Londynie stanęła replika starożytnego łuku triumfalnego z syryjskiej Palmiry, który w 2015 r. wysadzili dżihadyści z Państwa Islamskiego. Budowla powstała dzięki technice komputerowej na podstawie zdjęć oryginalnego obiektu. Odsłonięcia łuku dokonał mer Londynu Boris Johnson.

Sześciometrowa marmurowa kopia, której rozmiar stanowi dwie trzecie wielkości oryginału, powstała z inicjatywy Instytutu Archeologii Cyfrowej. Przez trzy dni będzie ją można oglądać w Londynie, potem pojedzie między innymi do Nowego Jorku i Dubaju. Swoją podróż replika zakończy w Syrii. Stanie w miejscu, gdzie niegdyś był oryginał.

Palmira, słynna z antycznych zabytków, została zdobyta przez dżihadystów w maju 2015 r. Terroryści zniszczyli wówczas wiele starożytnych, doskonale zachowanych zabytków.

RUPTLY/x-news

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!