Z powodu wielkiej fluktuacji ludności zrywa się ciągłość przekazywania tradycji nazewniczej. Było od wieków to Półwsie Zwierzynieckie, a obecnie często się zdarza słyszeć o Półwsiach Zwierzynieckich.

Półwsie Zwierzynieckie jest jedyne takie, to nie są jakieś liczne „półwsie”

O czasy! Czegośmy to dożyli, że znawca Krakowa mówi: „Jestem chłopak z Półwsi Zwierzynieckich”?!
Czuję, że Mieczysław Czuma, Przezacny Krakauerolog, powiedział dobrze, tylko Pani Redaktor, Jego Rozmówczyni, usłyszała inaczej. Profesor Miodek powiedział [1:47] bowiem kiedyś arcysłusznie: „Ludzie słyszą to, co chcą słyszeć” , zwłaszcza że w innym miejscu, na stronie miłośników Zwierzyńca, ten sam Mieczysław Czuma mówi http://zwierzyniec.org.pl/?page_id=610: „[…] mały Jezusek najlepiej czuje się w Krakowie. To znaczy na Zwierzyńcu i na Półwsiu Zwierzynieckim”.

Dowody historyczne


Bardzo krakowski rzeczownik półwsie, oznaczający osadę podmiejską, „półwiejską” jest rodzaju nijakiego, jak przedmieście, półkole, Podgórze. Na dowód przytaczam dwa cytaty nader autorytatywne:
1) prof. Karol Estreicher w książce "Nie od razu Kraków zbudowano" pisał, w innej niż dzisiejsza ortografii: „był obywatelem »półwsia Zwierzynieckiego«”,
2) jedno z ulubionych zdań krakauerów, wypowiedziane na falach Wolnej Europy przez Zygmunta Nowakowskiego: „A gdy mi przyjdzie świat ten rzucić, mam być pochowany nie gdzie indziej, tylko na polu karnym Cracovii. Po śmierci nawet będę bronił bramki. Bom krakowiak! Z Półwsia Zwierzynieckiego!” [http://gosc.pl/files/old/gosc.pl/zalaczniki/2011/02/19/1298112899/1298112917.pdf]
Mnóstwo dalszych dowodów znajdą Czytelnicy na oficjalnych stronach Miasta Krakowa, a nawet w samej Wikipedii (http://pl.wikipedia.org/wiki/P%C3%B3%C5%82wsie_Zwierzynieckie).

Próba objaśnienia


Mechanizm pomyłki jest dość prosty: rzeczownik rodzaju nijakiego półwsie kończy się jak mianownik liczby mnogiej rzeczownika wieś, np. wsie podkrakowskie. Stąd już krok do uznania Półwsia za nazwę w liczbie mnogiej, jak np. Bronowice, Rakowice. I dlatego niektórzy sądzą, że mieszkają w/na Półwsiach Zwierzynieckich.

Zmiana wytłumaczalna z punktu widzenia językoznawcy nie może być usprawiedliwieniem dla miłośników Stołecznego Królewskiego Miasta, w którym wszelkie zmiany są i po wiek wieków będą przyjmowane nieufnie. Tej tradycji lekceważyć nie wolno.
---------------------------------
Reklama w internecie

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!