11 czerwca w Wojciechowie, Poznaniu, Brudzewicach w woj. łódzkim i kilku innych miejscach odbędą się okolicznościowe spotkania, imprezy i akcje poboru krwi z okazji XIV Dnia Solidarności Społecznej. Najgłośniej ma być w Wojciechowie.

Idea Dnia Solidarności Społecznej funkcjonuje w świadomości mieszkańców kilkunastu już polskich miast. Na mapie Polski nie sposób pominąć Lublina, Krakowa, Katowic, Rzeszowa, Puław, Radomia, czy Terespola. W niektórych z nich wydarzenie było organizowane kilkukrotnie, w innych jeden, czasami dwa razy. Trudno jest się bowiem przebić z informacją do tłumów, kiedy nie dysponuje się pieniędzmi od sponsorów, a siedzibą organizatora nie jest metropolia, ale wieś gminna na wschodzie Polski. Mimo to już po raz czternasty w Lublinie, Poznaniu, Brudzewicach (woj. łódzkie) i Wojciechowie (woj. lubelskie) będzie głośno o idei DSS, a mieszkańcy tych i kilku innych jeszcze miast i miejscowości słysząc o tej okazji, przypną do swojego ubrania 12 czerwca Złotą Wstążkę - symbol DSS.

Tegoroczna edycja DSS poświęcona jest nagłaśnianiu potrzeby ratowania życia ludzkiego. Można to uczynić bez szczególnych predyspozycji, a nawet bez konieczności spełnienia szczególnych zadań. Wystarczy być zdrowym, pełnoletnim człowiekiem, mieć chęć, znaleźć czas i.... można zostać ratownikiem życia, jak nazywa się takie osoby w Fundacji "Potrafisz". Bo przez oddanie krwi i, lub dołączenie do banku potencjalnych dawców szpiku kostnego realnie i skutecznie można uratować zdrowie, a nawet życie niejednego człowieka! Tegoroczna okazja dzielenia się solidarnością to choroba Tadzia Rynkowskiego z niewielkiej wsi Miłocin na Lubelszczyźnie. Chłopczyk ma 2,5 roku, ma Zespół Downa, wadę serca i do tego ostrą białaczkę limfoblastyczną. Jego mama jest pielęgniarką w szpitalu, a tata jest ratownikiem medycznym. Nagłaśniając więc problemy zdrowotne Tadzia, organizatorzy Dnia Solidarności Społecznej chcą wesprzeć rodziców chłopca w zmaganiu się z najbardziej w tym momencie groźną chorobą, czyli białaczką. Kolejna akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego dla Tadzia i innych zorganizowana zostanie w przeddzień XIV Dnia Solidarności Społecznej, w czasie Pikniku Solidarności w Wojciechowie. Przy okazji Fundacja Inicjatyw Społecznych "Potrafisz" zaproponowała mieszkańcom tej gminy i każdemu, kto zechce zawitać do wsi pod Wieżą (Ariańską) Międzynarodowy Przegląd Piosenki Harcerskiej i Patriotycznej, Międzynarodowy Turniej Ringo, pokaz taktyki w wykonaniu drużyn specjalistycznych Harcerstwa Rzeczypospolitej Polskiej z Krakowa i Buska Zdroju. W tym samym czasie akcję poboru krwi zorganizują m.in. dwa Kluby HDK zrzeszone w Polskiej Federacji HDK - parafialny Klub HDK z Poznania, któremu przewodzi Benon Hańćkowiak i Klub HDK z Brudzewic (woj. łódzkie). W tym ostatnim miejscu poza darem serca, oddaną honorowo krwią przez miejscowych strażaków i mieszkańców gminy Poświętne będzie okazja świętowania rocznicy powstania Klubu HDK, którym kierują Agnieszka i Krzysztof Wielgusowie.

Organizatorzy XIV Dnia Solidarności Społecznej wciąż otwarci są na działaczy różnych stowarzyszeń, wspólnot parafialnych i grup nieformalnych, które gotowe są podjąć się organizacji DSS w swojej miejscowości. Nie ma szczególnych wymogów, by dołączyć do grona organizatorów tej idei solidarności międzyludzkiej. Bo jak zapewniają w Fundacji Inicjatyw Społecznych "Potrafisz", nie liczy się tylko ilość zorganizowanych akcji, imprez czy spotkań, ale bardziej ilość włożonego w ideę solidarności z osobami zmagającymi się z chorobami i walczącymi o życie serca. Logo Fundacji "Potrafisz" nieprzypadkowo stanowią dwie dłonie ofiarowujące serce. Bo współpracownicy i wolontariusze tej fundacji stawiają sobie jedno tylko zadanie: "Być dobrym. I być w tym najlepszym!".

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!