(© logo programu)

7 lutego obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu, w tym roku pod hasłem: "Wspólnie odkrywamy cyfrowy swiat! Bezpiecznie". Celem akcji jest zwrócenie uwagi na zagrożenia czyhające na nasze dzieci w sieci oraz uświadomienie rodziców, dziadków czy opiekunów, że Internet może być czynnikiem łączącym pokolenia i że można razem surfować.

Badania dzieci w wieku 9 -16 lat, przeprowadzone w ramach unijnego projektu EU Kids Online II wykazały, że co trzeci rodzic nigdy nie tłumaczył dziecku, jak bezpiecznie poruszać się w sieci. Aż 58 proc. dzieci nie pamięta, by korzystali z Internetu wspólnie z rodzicami.

W Polsce dzieci zaczynają korzystać z Internetu w wieku ok. 9 lat. Jedna trzecia z nich korzysta z sieci codziennie. Spośród wszystkich młodych internautów objętych badaniem 96 proc. loguje się przynajmniej raz na tydzień, 72 proc. codziennie, a 24 proc. 1-2 razy w tygodniu.
radiozet.pl informuje, że Polska należy przy tym do krajów, w których dzieci są najmniej uzależnione od Internetu, ale jest też w grupie państw, gdzie rodzice nie pomagają dziecku korzystać z internetu, gdyż czują się niekompetentni.

Podczas Dnia Bezpiecznego Internetu są realizowane przedsięwzięcia na rzecz bezpieczeństwa dzieci online przez szkoły, biblioteki, domy kultury i inne ośrodki lokalne w całym kraju. Portal saferinternet.pl przytacza też przykłady najnowszych inicjatyw związanych z bezpieczeństwem dzieci i młodzieży online, jak: kampania „Biblioteka – miejsce bezpiecznego Internetu”, projekt edukacyjny dla przedszkolaków Necio.pl czy projekt edukacyjny „Przygody Plika i Foldera w Sieci”.

Najważniejsze jednak, o czym przypominają dzisiejsze obchody Dnia Bezpiecznego Internetu, to obecność przy dziecku w czasie, gdy korzysta z sieci.

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!