TAQ TAQ

TAQ. Usta/Lenia. Gorzka prawda o znieczulicy, o bezsilności i osamotnieniu w obliczu nieszczęścia. (© Jola Paczkowska)

Od wczoraj w Nowej Soli Teatr TAQ po powrocie z wakacyjnych występów prezentuje w pięknym nadodrzańskim otoczeniu spektakle plenerowe.

Wczoraj późnym wieczorem na nowosolskiej Harcerskiej Górce, w uroczym miejscu nad Odrą, widzowie mieli okazję zobaczyć sztukę dla dorosłych "Usta/lenia", która swoją premierę miała w 2003r.

Autorski spektakl Edwarda Gramonta, reżysera, aktora i twórcy nowosolskiego Teatru Terminus A Quo, w sposób bezpardonowy demaskuje obyczajowość polską. Autor sztuki podjął się karkołomnego zadania, by zainteresować każdego widza. Kiedy balansuje na linie, stosując mocne słowa, dla niektórych zbyt mocne, poruszając przy tym bardzo poważne problemy, szybko i sprawnie przerzuca się na sprawy zupełnie błahe, znajduje rym, który
powoduje, że słychać salwy śmiechu. No właśnie, tylko czy widz rozumie w tym momencie, że być może jest to także sztuka o nim? Że autor pokazuje go w krzywym zwierciadle? Czy woli nie rozumieć? Że hipokryzja i zakłamanie człowieka z kraju chrześcijańskiego obnażane są z sarkazmem i ironią?

Spektakle plenerowe nowosolskiego Teatru „Terminus A Quo" Edwarda Gramonta od lat cieszą się dużym zainteresowaniem. Na początku lata grupa dostała dwie nagrody na festiwalach teatralnych:

Grand Prix Przeglądu Form Teatralnych Wojska Polskiego Przemyśl 2008 za spektakl premierowy "Zabawa w czekanie na zabawę". "Terminus A Quo" występował pod nazwą 2S-1 - efekt współpracy z chorążym WP Tadeuszem Rybarczykiem z Klubu Garnizonowego Sulechów. Zespół wystąpił w składzie: Edward Gramont, Eliasz Gramont, Tadeusz Rybarczyk, Cezary Molenda, Michał Kasprzak.
I nagroda "Złamany szlaban" podczas XIX Międzynarodowego Festiwalu "BEZ GRANIC" w Cieszynie - nurt off za spektakl Edwarda Gramonta "Usta/lenia", o którym wyżej. Zespół wystąpił w składzie: Justyna Stasik, Edward Gramont, Eliasz Gramont, Cezary Molenda, Michał Kasprzak.

Oto program spektakli na najbliższe dni:
29 sierpnia - godz. 20 "Szelestnica"
30 sierpnia - godz. 20 "Winne"
31 sierpnia - godz. 17 "Laski"
Miejsce: Nowa Sól, Harcerska Górka
Teatr zaprasza, wstęp wolny.

Strona Teatru

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!