W poniedziałek ponownie ogłoszono alarm smogowy. Najbardziej zanieczyszczone powietrze w Krakowie, Warszawie, Kielcach i Katowicach. Dzieci i kobiety w ciąży nie powinny przebywać na świeżym powietrzu. W Rybniku odwołano lekcje w szkołach.

O wszczęcie działań mających na celu ograniczenie stężenia niebezpiecznego pyłu w powietrzu w całym kraju apelują działacze organizacji Polski Alarm Smogowy. Piotr Siergiej z PAS mówi o dwóch niezbędnych dla walki ze smogiem postulatach. Pierwszy z nich to normy na węgiel, których w Polsce aktualnie nie ma. Druga kwestia to wprowadzenie do obiegu kotłów na paliwa stałe, które emitują bardzo mało zanieczyszczeń, tzw. kotły klasy piątej.

Piotr Siergiej zwraca uwagę, że jako kraj, który w większości ogrzewany jest węglem nie możemy funkcjonować, jak do tej pory, bez prawnych regulacji w tym zakresie. – Palimy czym chcemy, dowolnie, odpadami kopalnianymi, bo to jest zgodne z prawem. Mamy normy na gaz, na benzynę, ale na węgiel nie. To patologia – mówi działacz PAS. – Alarmowy poziom smogu w Polsce to 300 mikrogramów, chcemy żeby było 100 mikrogramów tak jak w Czechach i na Węgrzech – postuluje Polski Alarm Smogowy. Jak wynika z informacji przekazanych AIP przez członków PAS, organizacja złożyła w listopadzie petycję do Ministerstwa Środowiska w sprawie zmiany dopuszczalnego progu stężenia trujących pyłów w powietrzu. Petycję podpisało 10 tys. obywateli, Ministerstwo Środowiska przyjęło dokument.

–Minęły ponad dwie miesiące i cisza. Ministerstwo Środowiska może wprowadzić te zmianę w każdej chwili, ale z jakichś przyczyn nie robi tego – relacjonuje dla AIP przebieg sprawy Piotr Siergiej z PAS. Od wielu miesięcy temat smogu monitoruje stowarzyszenie Miasto Jest Nasze. –Z powodu smogu ginie więcej ludzi w Polsce, niż z powodu wypadków drogowych. Najwyraźniej rząd nisko sobie ceni życie Polaków – komentuje dla AIP Jan Śpiewak z MJN. I dodaje: – Polska staje się Chinami Europy, ale nie w zakresie produkcji przemysłowej, ale zanieczyszczenia powietrza Spośród 50. najbardziej zanieczyszczonych miast w Unii Europejskiej, 33 to miasta położone w Polsce.

Czytaj także

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

trzep (gość)

HGW chyba chce nas wytruć, żeby było mniej mieszkańców i mniejsze korki w mieście... JA sie nie dam tak latwo. po miescie hodze w grubym szalu i maseczce a do domu kupilem 5 nowych kwiatow i oczyszczacz powietrza z media experta. Roznica przynajmniej w domu jest dobrze odczuwalna. Nie wiem na ile to jest skuteczne, ale robie co moge