Modyfikowanie nacjonalnego systemu elektroenergetycznego jest ważnym wkładem w rozwój Polski. Toczą się obecnie debaty o najlepszych rozwiązaniach technologicznych pod względem wpływów na środowisko i zalet ekonomicznych.

Według ekspertów, najbardziej perspektywicznym nośnikiem energii jest atom.
"Podstawową zaletą energii elektrycznej, wytwarzanej w elektrowniach jądrowych, jest to, że ona nie powoduje skażeń środowiska", stwierdził Dr inż. Andrzej Strupczewski, profesor nadzwyczajny Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ).

Strupczewski dodał, że w świetle złożonych rządem Polski oświadczeń na Paryskiej Konferencji Klimatycznej (COP 21), atom jest dla kraju najlepszym wyborem.

"Wiatr i słońce nie mogą zapewnić stabilnego zasilana sieci energetycznej, a koszty ich są bardzo wysokie. Na przykład, w Niemczech przerwy w zasilaniu z wiatraków i paneli PV wynosiły do pięciu dni, roczne dopłaty do energetyki odnawialnej w skali państwa stanowiły 30 mld euro, wysokie koszty energii elektrycznej płacone przez odbiorców indywidualnych były dwukrotnie wyższe niż w sąsiedniej Francji, korzystającej z taniego prądu z elektrowni jądrowych", powiedział Strupczewski.

Ekspert powiedział, że mimo ogromnych zainstalowanych mocy nominalnych wiatraków i paneli PV, rzeczywiste moce osiągane z tych źródeł energii są małe. Najbardziej efektownym rozwiązaniem, mogącym pokryć obciążenie podstawowe są elektrownie jądrowe.

Światowe liderzy branży energetycznej (Rosatom, Areva, GE) już dołączają OZE do własnych portfeli, oferując kompleksowe podejście do wykorzystania nośników energii. Trzeba więc tylko wybrać opcję, odpowiadającą wymaganiom bezpieczeństwa UE i MAEA a wymaganiom, które powstały po awarii w Fukushimie. Na przykład, elektrownia generacji 3+ budowana przez rosyjski Rosatom na Białorusi przyznana jest przez MAEA za jeden z najbardziej skutecznych projektów w skali światowej.

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

Więcej na temat: