Ekstraklasa: Wisła prawie mistrzem

Dariusz Kustra
Po bardzo emocjonującej przedostatniej kolejce spotkań Wisła Kraków jest o mały krok od zdobycia mistrzostwa Polski. Lech zachował jeszcze niewielkie szanse, natomiast Legia w walce o tytuł już się nie liczy.

21 bramek i duża dawka emocji to pokłosie 29. kolejki. W Gdańsku Lechia zaskoczyła Wisłę i już po pierwszej minucie prowadziła 1:0! Krakowianie zdołali wyrównać dopiero po przerwie, ale w 66. minucie gdańszczanie ponownie objęli prowadzenie po skutecznie wykonanym rzucie karnym i zaczęło pachnieć sensacją. Drużyna "białej gwiazdy" pokazała jednak charakter i w końcówce zaaplikowała przeciwnikom aż trzy bramki, tym samym stawiając się w bardzo komfortowej sytuacji przed ostatnią kolejką spotkań.

Nie mniej emocjonujące widowisko stworzyły drużyny Polonii i Lecha. "Czarne koszule" prowadziły już nawet 2:0 ale poznaniacy zdołali odrobić straty i ostatecznie w Warszawie padł remis, który tym samym zminimalizował szanse Lechitów na mistrzostwo.

Z walki o tytuł odpadli natomiast legioniści, którzy co prawda prowadzili we Wrocławiu ze Śląskiem po pierwszej połowie, lecz nie udało im się utrzymać tego wyniku i mecz zakończył się podziałem punktów.

W strefie spadkowej zostało kilka niewiadomych. W najgorszej sytuacji jest Arka, która wywiozła punkt z Bełchatowa, ale nadal okupuje ostatnie miejsce. W meczu o "sześć punktów" Cracovia zremisowała bezbramkowo z Górnikiem i obie drużyny będą walczyły o utrzymanie do końca sezonu.

Ligowy byt zapewniły sobie natomiast drużyny Ruchu Chorzów, Polonii Bytom i Piasta Gliwice. Chorzowianie pokonali u siebie po dość nerwowym meczu ŁKS Łódź,
bytomianie odprawili z kwitkiem Jagiellonię Białystok, a gliwiczanie wypunktowali Odrę w Wodzisławiu.