Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Elektrownia jądrowa w Polsce do 2020 r.

Redakcja
Elektrownia atomowa w niemieckim Grafenrheinfeld
Elektrownia atomowa w niemieckim Grafenrheinfeld Rainer Lippert
Rząd przedstawił pakiet działań, które mają nam zapewnić bezpieczeństwo energetyczne. Najważniejsze to budowa dwóch elektrowni jądrowych i gazoportu w Świnoujściu oraz prace nad zwiększeniem wydobycia gazu.

Wczoraj Rada Ministrów przyjęła uchwałę o rozpoczęciu prac nad Programem Polskiej Energetyki Jądrowej. Szczegółami planu zajmie się Pełnomocnik rządu do spraw polskiej energetyki jądrowej.

Rząd nakreślił także najważniejsze działania, jakie zostaną podjęte w najbliższych latach, mają to być m.in.:
budowa dwóch elektrowni jądrowych, z których przynajmniej jedna ma zostać uruchomiana do 2020 r. (za budowę odpowiadać będzie PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.) i budowa gazoportu w Świnoujściu, która ma zostać zrealizowana do 2014 r. W najbliższym czasie mają zostać także podpisane kontrakty na dostawę skroplonego gazu (LNG) do Polski.

W planach jest także zintensyfikowanie poszukiwań i badań odkrytych złóż gazu w Polsce (za prace badawcze i zwiększenie wydobycia gazu odpowiadać będzie PGNiG) i ukończenie rozbudowy połączenia gazociągowego z Niemcami, którego przepustowość ma wzrosnąć do 2 mld metrów sześciennych. Planowana jest także rozbudowa magazynów podziemnych gazu i ropy naftowej oraz ocena możliwości przyłączenia Polski do gazociągu Nabucco poprzez hub gazowy w Austrii.

Deklaracja rządu jest pierwszym tak wyraźnym sygnałem, że Polska będzie starała się za wszelką cenę uniezależnić od Rosji. Jest to związane z wojną gazową pomiędzy Ukrainą a Rosją i coraz mniejszą przewidywalnością obu partnerów. Jednak złożone deklaracje o chęci przyłączenia Polski do gazociągów duńskich i złóż na Morzu Północnym oraz połączenia z gazociągiem Nabucco, który ma niewielkie szanse realizacji, wydają się mieć na celu przede wszystkim uspokojenie opozycji.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto