Elżbieta II, królowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, obchodzi 60-lecie swoich rządów. To najdłużej na świecie panująca monarchini.

Elżbieta II objęła tron jako 40. władca od czasów Wilhelma Zdobywcy i jest najdłużej panującym monarchą na świecie.

Ostatni Diamentowy jubileusz świętowano nad Tamizą w 1898 r. Wtedy główną bohaterką była Wiktoria, która władała królestwem 63 lata. Anglicy wierzą, że Elżbieta II pobije rekord swojej prababci, a ona sama żartuje, że Brytyjczycy śpiewają "Boże, chroń królową", bo dzięki niej turyści chętnie przyjeżdżają do Wielkiej Brytanii, a kraj zarabia.

W trakcie swojego panowania odbyła prawie 270 oficjalnych wizyt do innych krajów, m.in odwiedziła Polskę (w 1996 roku). Jest patronką ponad 620 organizacji charytatywnych, nadała kilkaset tysięcy orderów i tytułów szlacheckich. Wystąpiła wielokrotnie w kinie i telewizji nie tylko w poważnych filmach, ale i komediach. Ostatnio można było ją zobaczyć w filmie "Jak zostać królem" (2010), gdzie zagrała księżniczkę Elżbietę. Artystom i rzeźbiarzom chętnie pozowała do prawie 150 oficjalnych portretów i kilkunastu rzeźb.
Ale to tylko niektóre z jej zajęć, które na co dzień wykonuje.

Mówią o niej "normalna kobieta"
Koronę wkłada głównie na inaugurację Parlamentu. Uwielbia za to kapelusze i jak prawie każda kobieta - torebki. Nie nosi w niej jednak ani kluczy ani pieniędzy, tylko drobiazgi zrobione na szczęście przez jej dzieci. Podobno najczęściej ma ze sobą pudełeczko z miętówkami, małe lusterko, kalendarzyk oraz wieczne pióro. Nosi również ze sobą ciasteczka, głównie dla swoich psów - corgi, których ma aż 30.

Jak sama o sobie mówi - jest normalną żoną, matką i babcią, która wykonuje nietypowe zajęcia. Podobno uwielbia plotkować, głównie ze swoją służbą, bo nie ma sąsiadek, i kolekcjonuje pieprzniczki. Królowa Elżbieta II idzie z duchem czasu i wysyła elektroniczne wiadomości do członków rodziny i przyjaciół. Wiele osób nie może uwierzyć w to, że do słuchania muzyki używa iPodów, w tym takiego, który dostała w prezencie od samego prezydenta USA - Baracka Obamy.

Jej wnuk Harry w wywiadach podkreśla, że za zamkniętymi drzwiami pałacu jest naprawdę cudowną babcią!

Królewski jubileusz również w telewizji!
Obchody 60-lecia panowania Elżbiety II potrwają trzy dni. Będziemy mogli je również w Polsce zobaczyć za pośrednictwem telewizji BBC Entertainment. Wszystkie relacje będą przekazywane nie tylko z Londynu, ale również z innych miejsc w Wielkiej Brytanii.

Niedziela - 3 czerwca
Królowa Elżbieta II wraz z rodziną zasiądzie na pokładzie królewskiej barki i przepłynie Tamizą około 20 km. W rejsie uczestniczyć będzie ok. 1000 łodzi i statków z Wielkiej Brytanii, państw Wspólnoty i całego świata. Będzie to jedna z największych i najbardziej kolorowych flotylli ostatnich czasów.

Poniedziałek - 4 czerwca
Przed pałacem Buckingham na cześć królowej zaśpiewają i zagrają największe gwiazdy muzyki rozrywkowej m.in Stevie Wonder, Elton John, Paul McCartney, Kylie Minogue, Jools Holland, Annie Lennox oraz wiele innych.

Wtorek - 5 czerwca
W katedrze św. Pawła odbędzie się nabożeństwo dziękczynne i procesja (godz: 10:15 - 15:00). Zostanie też odmówiona modlitwa ułożona specjalnie na tę okazję, a kazanie wygłosi arcybiskup Canterbury. Potem najbliżsi królowej udadzą się do pałacu na przyjęcie. A na zakończenie uroczystości rodzina królewska pojawi się na balkonie; nad pałacem przelecą samoloty RAF-u.

Transmisja w BBC Entertainment:[/b
Parada na Tamizie - 3.06 - niedziela - godz: 15:00
Koncert - 4.06. - poniedziałek - godz: 20:30
Nabożeństwo, procesja i pałac Buckingham - 5.06. wtorek - godz: 10:15 - 15:00
Więcej na stronie: http://www.facebook.com/BBCEntertainmentPolska
Znajdź nas na Google+

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!