Elżbieta II Elżbieta II

Elżbieta II (© Bill Ingalls/NASA/wikimedia-CC-BY-SA)

Brytyjska królowa obchodzi rocznicę 60 lat swego panowania. Jej koronacja odbyła się wprawdzie 2 czerwca 1953 roku, ale faktycznie tron objęła 6 lutego 1952 roku, w dniu śmierci swego ojca, króla Jerzego VI.

Elżbieta II jest obecnie drugim najdłużej panującym monarchą na świecie (po królu Tajlandii) oraz we Wspólnocie Brytyjskiej (po królowej Wiktorii). Swoje panowanie rozpoczęła 6 lutego 1952 roku, po śmierci swego ojca, króla Jerzego VI, który zmarł na raka gardła podczas pobytu księżniczki Elżbiety wraz z mężem Filipem w wizytą Kenii. Elżbieta II urodziła się 21 kwietnia 1926 roku jako córka króla Jerzego VI i Elżbiety Bowes-Lyon, zwanej królową-matką.

Elżbieta II oprócz godności królowej Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej jest również głową Commonwealth, czyli Wspólnoty Brytyjskiej, obejmującej 15 państw: Antigui i Barbudy, Australii, Bahamów, Barbadosu, Belize, Grenady, Kanady, Jamajki, Nowej Zelandii, Papui-Nowej Gwinei, Saint Kitts i Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadyn, Tuvalu i Wysp Salomona. Elżbieta II jest też zwierzchnikiem Kościoła Anglikańskiego i protektorem Szkockiego Kościoła Prezbiteriańskiego.

Mężem królowej jest książę Filip. Mają czworo dzieci: Karola - księcia Walii i następcę tronu, Annę - księżną królewską, Andrzeja – księcia Yorku i Edwarda – hrabiego Wessex. Elżbieta jest głową monarchii parlamentarnej, ale jej rola w polityce ogranicza się do udzielania rad, zachęcania i ostrzegania. Teoretycznie ma prawo weta, ale nigdy z niego nie skorzystała. Jest też najwyższym zwierzchnikiem sił zbrojnych oraz mianuje premiera, ale jest to czynność symboliczna, gdyż zawsze zostaje nim lider zwycięskiej partii.

Jak informuje polskieradio.pl, oficjalne obchody jubileuszu panowania Elżbiety II odbędą się 5 czerwca. Z tej okazji Brytyjczycy będą mieć długi, 4-dniowy, weekend. Elżbieta II była w Polsce w marcu 1996 roku, na zaproszenie prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!