(© Logo)

Jak podaje Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych, rządowa obniżka składek do funduszy emerytalnych zaowocuje zmniejszeniem przyszłych emerytur nawet o 574, 79 zł.

Premier Donald Tusk pod koniec zeszłego roku zaplanował obniżenie od kwietnia składek OFE z 7,3 do 2,3 proc. „Brakujące” 5 proc. Zostanie dopisane do specjalnego subkonta w ZUS i będzie wydawane na emerytury bieżące. W przyszłych latach składki te mają się zmieniać, aby w efekcie do 2017 roku w ZUS-ie znalazło się 3,8, a w OFE 3.5 proc. naszych składek.
Premier obiecuje, że emerytury na pewno mimo to nie zmaleją. Zapewnił nawet, że dzięki temu rozwiązaniu stopa zastąpienia – czyli stosunek ostatniej wypłaty do pierwszej emerytury – wzrośnie.

- Rząd nie przedstawił żadnych wyliczeń, jak ta zmiana odbije się na wysokości przyszłych emerytur - powiedziała Wyborczej.biz Ewa Lewicka, szefowa Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych, która zrzesza 12 z 14 działających na rynku towarzystw.

Według przedstawionych przez nią wyliczeń Izby na zmianach w OFE tylko stracimy. Najpewniejszy scenariusz zakłada, że składki, które zostaną w ZUS, będą waloryzowane o stopę zwrotu z obligacji skarbowych. W takim przypadku nasza emerytura zmniejszy się o 298,70 zł. O wiele więcej, bo aż 574,79 zł, stracimy, jeżeli nasze konto w ZUS będzie waloryzowane na podstawie nominalnego PKB, czyli wzrostu gospodarczego plus inflacja.

Wyliczenia Izby dokonywane są dla osoby, która wchodzi na rynek pracy w 2011 r., pracuje przez 40 lat i dostaje przeciętne wynagrodzenie. Zmienne - inflacja, wzrost płac, PKB i stopy zwrotu - pochodzą z szacunków Komisji Europejskiej i firmy doradczej Deloitte. Wysokość opłaty w OFE ustalono na 3,5 proc.

Portfel

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!