Polska produkcja w reżyserii Marty Pajek zdobyła główną w konkursie Anima podczas 18. edycji festiwalu Etiuda&Anima w Krakowie. W czwartek nastąpi również uroczyste zamknięcie imprezy filmowej.

O Złotego Jabberwocky'ego w tym roku rywalizowało aż 61 filmów z całego świata. Zostały one wyprodukowane zarówno przez studentów szkół filmowych, jak i znanych w środowisku twórców. Hieronim Neumann, przewodniczący międzynarodowego jury konkursu Anima, po godzinie 12 w krakowskim hotelu Kossak ogłosił decyzję jurorów czyli Wendy Tilby, Jonathana Hodgson, Mattiego Kütt i Claudiusa Gentinetta. Zdobywczynią pierwszej nagrody okazała się polska reżyserka, związana z studiem Se-Ma-For Marta Pajek za film „Snępowina”. 14-minutowa animacja opowiada historię dziewczyny, która żyje między dwoma światami połączonymi pępowiną obrazów i uczuć. Ale to nie koniec nagród dla łódzkiej wytwórni - tą przyznawaną przez publiczność zdobył Kamil Polak za film "Świteź".

Srebrny Jabberwock trafił do rąk Petera Budinskiego film "Bliźnięta", a brązowy zdobył Jason Carpenter za animację „Najemca”. Specjalny Złoty Jabberwocky dla najlepszej animowanej etiudy studenckiej otrzymały „Babcie” w reżyserii Afarin Eghbal. Na konferencji prasowej reżyserka opowiadała, jak rodzinne wspomnienia wpłynęły na realizację pełnego emocjonalnych odwołań do tęsknoty i straty. Dyplomy honorowe otrzymały poza tym cztery filmy: „Luminaris” (reż. Juan Pablo Zaramella), „Moxie” (reż. Stephen Irwin), „Wizyta” (reż. Suzan Pitt) oraz „Pamięć cielesna” (reż. Ülo Pikkov). Jury studenckie wyróżniło „Drżące trąby” Natalii Drożyńskiej "za bezpretensjonalność i psychologiczną prawdę".

Nagrody wszystkim wyróżnionym zostaną wręczone podczas gali zamykającej 18. edycję Międzynarodowego Festiwal Filmowy Etiuda&Anima w czwartkowy wieczór. Goście uroczystości będą mieli okazję zobaczyć wszystkie wyróżnione filmy w konkursach „Etiuda” oraz „Anima”. Podczas ostatniej, festiwalowej konferencji prasowej, dyrektor i pomysłodawca krakowskiej imprezy filmowej Bogusław Zmudziński podsumował kończącą się 18. edycję. Według niego, tegoroczna selekcja konkursowa stała na bardzo wysokim poziomie. Przy okazji zaprezentowano plakat przyszłorocznej odsłony festiwalu Etiuda&Anima.

Oficjalna strona 18. MFF Etiuda&Anima

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!