Marek Iwaniszyn Marek Iwaniszyn

Marek Iwaniszyn

W szwajcarskiej Lucernie odbyło się losowanie grup przyszłorocznych mistrzostw Europy. Polska trafiła do jednej grupy z Austrią, Niemcami i Chorwacją.

Od dawna trwały domysły, jak wyglądać powinna dla nas "grupa marzeń". Większość opinii zakładała trafienie na Austrię, Chorwację i Rumunię. Wynik losowania zmienił tylko tego ostatniego rywala - na Niemców. O sile naszych zachodnich sąsiadów nikogo przekonywać nie trzeba. Doskonale pokazały ją ostatnie dwa mundiale, na których piłkarze zza Odry zdobyli kolejno srebrny i brązowy medal. Najwyższy czas przerwać jednak złą passę meczów z Niemcami, rewanżując się tym samym za pamiętną porażkę na mistrzostwach świata.

Na Euro Polakom przyjdzie się również zmierzyć z Chorwacją, która awansu do imprezy pozbawiła samych Anglików. Trzymających kciuki za biało-czerwonych na Wyspach Brytyjskich na pewno zatem nie zabraknie (i nie będą to tylko nasi rodacy). To właśnie podopiecznych Slavena Bilicia Zbigniew Boniek uważa za faworytów grupy B. Trzecim przeciwnikiem Polski będą współorganizatorzy turnieju Austriacy, przez wielu ekspertów uważani za najsłabszego finalistę. Kibice mają jednak
w pamięci bolesne losy rywalizacji z gospodarzami mundiali w Korei
i Niemczech. Pozostaje wierzyć, że tym razem będzie inaczej.

Zdania na temat tego, czy losowanie grup Euro 2008 było dla Polaków szczęśliwe czy nie, są tradycyjnie podzielone. Trzeba przyznać jednak, że mogliśmy trafić dużo gorzej - choćby na Włochów, Czechów czy Holendrów.

"Grupą śmierci" ochrzczona już została grupa C, w której zagrają Holandia, Włochy, Francja i Rumunia. Walkę o dwie czołowe lokaty między sobą rozstrzygnąć powinny pierwsze trzy reprezentacje. Mimo tego, że Rumuni są chyba najbardziej niedocenianą drużyną (w eliminacjach wyprzedzili Holendrów), trudno oczekiwać, by stać ich było na olbrzymią niespodziankę w postaci awansu do ćwierćfinału.

Dość wyrównany wydaje się być skład grupy A, do której oprócz współgospodarzy mistrzostw, Szwajcarów, przydzieleni zostali Czesi, Portugalczycy i Turcy. W grupie D o grę w dalszych fazach rywalizować będę zespoły obrońcy tytułu, Grecji, a także Szwecji, Hiszpanii i Rosji.

Na początek zmagań w Euro 2008 Polacy zmierzą się 8 czerwca w Klagenfurt z Niemcami. Cztery dni później zagramy w Wiedniu z Austrią, a ostatnim rywalem biało-czerwonych w fazie grupowej (oby nie w całym turnieju!) będzie również w Klagenfurt Chorwacja.

Uroczystość w szwajcarskiej Lucernie uświetniły występy światowej klasy tenor Jose Careras oraz chłopięcego Chóru Wiedeńskiego. Szwajcarski tenisista Roger Federer przedstawił miasta, w których rozgrywane będą mistrzostwa, a kapitanowie reprezentacji Szwajcarii i Austrii - Alexander Frei i Andreas Ivanschitz dokonali prezentacji oficjalnej piłki turnieju, zaprojektowanej przez firmę "Adidas".

Leo Beenhakker: Grupa jest OK

Autor Wiadomości24.pl Marek Iwaniszyn o losowaniu:

Daleki jestem od hurraoptymistycznych komentarzy po dzisiejszym losowaniu. Nauczeni doświadczeniem dwóch ostatnich turniejów o mistrzostwo świata powinniśmy pamiętać, że teoretycznie dobra (by nie napisać łatwa) grupa wcale nie oznacza awansu. A wręcz przeciwnie. Poza tym nasza grupa wcale nie jest łatwa. Ona jest (poza Niemcami) wyrównana. Prawdopodobnie w naszym zasięgu. Ale ostrożnie - gospodarzom zawsze pomagają ściany - o czym przekonaliśmy się w 2002 roku w Korei oraz w 2006 roku w Niemczech. A Chorwaci? Po tym co zrobili z Anglikami na Wembley nabrałem do nich szacunku. Dla mnie będzie to czarny koń turnieju. Plusem jest to że gramy w Austrii.
Będzie bliżej!

Grupa A: Szwajcaria, Czechy, Portugalia, Turcja
Grupa B: Austria, Chorwacja, Niemcy, POLSKA
Grupa C: Holandia, Włochy, Rumunia, Francja
Grupa D: Grecja, Szwecja, Hiszpania, Rosja


Miejsca rywali Polaków w rankingu FIFA:

Niemcy - 5
Chorwacja - 10
Austria - 91

Terminarz grupy B:
Niedziela, 8 czerwca:
Wiedeń (18.00): Austria - Chorwacja
Klagenfurt (20.45): Niemcy - POLSKA
Czwartek, 12 czerwca:
Klagenfurt (18.00): Chorwacja - Niemcy
Wiedeń (20.45): Austria - POLSKA
Poniedziałek, 16 czerwca:
Wiedeń (20.45): Austria - Niemcy
Klagenfurt (20.45): Chorwacja - POLSKA

Relacja na żywo z losowania w Lucernie:

13.00 Nie ma łatwych meczów - mówi w telewizorze Dariusz Dziekanowski. Niby nie, ale to losowanie było dla nas bardzo szczęsliwe. Cieszmy się, ale nie lekceważmy. I jak najszybciej bierzmy do roboty. Wszak jeden dar od losu już otrzymaliśmy...
12.58 Szwecja z Grecją, Hiszpanią i Rosją
12.57 Pisałem już, że grupa C to "grupa śmierci"? Teraz trafili do niej Włosi...
12.55 Chorwacja! Lepiej trafić chyba nie mogliśmy! Cała Anglia trzyma kciuki za Polskę (Chorwaci pozbawili ją awansu)
12.54 Szwajcarzy zagrają mecz otwarcia z Czechami. Zaraz poznamy ostatniego rywala Polski...
12.50 Zagramy z Niemcami (i to pierwszy mecz)!!! W sumie mogło być lepiej, ale czas im wreszcie dokopać
12.47 Francja w jednym worze z Holandią, szykuje się grupa śmierci. Dla porządku - Rosja razem z Grecją
12.46 JEEEST!! Polska z Austrią!! Czy nie tak przypadkiem chcieliśmy?
12.44 Turcja trafia do grupy ze Szwajcarią. Szykuje się rewanż za dramatyczne baraże do MŚ 2006
12.43 Holandia przydzielona do grupy C, Grecja do D. Ale emocje dopiero się zaczną
12.42 UEFA już wcześniej ustaliła, że współgospodarze turnieju Szwajcaria i Austria zagrają odpowiednio w grupie A i B
12.40 Chyba wreszcie przechodzą do sedna sprawy. Oto podział na koszyki:
1. Szwajcaria, Austria, Grecja, Holandia
2. Chorwacja, Włochy, Czechy, Szwecja
3. Rumunia, Niemcy, Portugalia, Hiszpania
4. Polska, Francja, Turcja, Rosja
12.36 Teraz dali go jakiemuś dzieciakowi. Męczy się biedak z utrzymaniem ciężaru...
12.33 Dino Zoff, Franz Beckenbauer, Michel Platini, Marco van Basten i reszta piłkarskiej śmietanki dawnych lat po kolei przekazują sobie puchar...kiedy się wreszcie zacznie??!!
12.30 Kapitanowie Austrii i Szwajcarii wnoszą oficjalną piłkę Euro 2008. We dwójkę...jak oni chcą ją za pół roku kopać?
12.28 Kilkuminutowe wycie (nie żeby się nie podobało) facetów (i kobiet) w czerni...
12.25 Bla, bla, bla. Niech się wreszcie zacznie!
12.21 A teraz miasta, w których rozegrane zostaną mistrzostwa przedstawia Roger Federer. Tak, ten sam, z którym nie da się wygrać w tenisa
12.20 Polsat serwuje nam prezentację 16 reprezentacji. Na jedną przypada średnio 5 sekund
12.15 Chwilę później krótki popis Jose Carerasa. Swoją drogą nieco ciekawszy niż wycie chłopców w strojach marynarskich
12.02 ceremonię poprzedza występ Wiedeńskiego Chóru Chłopięcego
12.00 Trenerzy szesnastu finalistów Euro 2008, zaproszeni goście i miliony kibiców przed telewizorami. Wszyscy gotowi na losowanie

Czytaj zapowiedź losowania

Współautor artykułu:

  • Marek Iwaniszyn

Sport

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!