Rzeźba pt Rzeźba pt

Rzeźba pt. „Otwarta głowa” (© Jarosław Sikora)

W parku im. Otto Freundlicha w Słupsku odsłonięto pierwszą w Polsce rzeźbę Europejskiej Drogi Pokoju pt. „Otwarta głowa”.

Projekt składający się z serii rzeźb ma docelowo połączyć zachód ze wschodem i północ z południem Europy. Otto Freundlich ideę Europejskiej Drogi Pokoju stworzył wspólnie ze swoją partnerką Jeanne Kosnick-Kloss. Jego plany pokrzyżował wybuch II wojny światowej, podczas której artysta został zamordowany w obozie na Majdanku. Pomysł podchwycił po wojnie prof. Leo Kornbrust i systematycznie realizuje go od 35 lat. Od tego czasu wspólnie z 40 artystami z 12 krajów powstało 50 rzeźb, m.in. we Francji, Holandii, Belgii i w Niemczech.

Odsłonięty monument składa się z symbolicznej głowy urodzonego w Słupsku Otto Freundlicha. Jego autorem jest prof. dr hab. Jan Stanisław Wojciechowski, profesor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W uroczystości oprócz prezydenta miasta Macieja Kobylińskiego uczestniczyli prof. Rudolfa Warnkinga, Prezes Fundacji Unii oraz prof. Leo Kornbrust - Przewodniczący Stowarzyszenia Droga Pokoju - Droga Rzeźb w Europie. Do Słupska przyjechała też Gabi Heleen Bollinger, która realizuje film dokumentalny o Otto Freundlichu.

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!