Plakat promujący tegoroczny Europejski Dzień Bez Samochodu w Tychach Plakat promujący tegoroczny Europejski Dzień Bez Samochodu w Tychach

Plakat promujący tegoroczny Europejski Dzień Bez Samochodu w Tychach (© Michał Kasperczyk)

W czwartek 22 września przypada Europejski Dzień Bez Samochodu. Z tej okazji w Tychach po raz kolejny odbędą się imprezy zachęcające do pozostawienia samochodu i skorzystania z innych ekologicznych form transportu.

Celem kampanii jest kształtowanie wzorców zachowań proekologicznych, upowszechnienie informacji o negatywnych skutkach używania samochodu, przekonanie mieszkańców aglomeracji do alternatywnych środków transportu, promocja transportu publicznego oraz pokazanie, że życie w mieście bez samochodu jest nie tylko możliwe, ale także o wiele przyjemniejsze. Kampania przyczynia się również do zmniejszenia hałasu i zanieczyszczenia powietrza, przez co wpływa na polepszenie jakości życia w mieście.

W ramach tegorocznych obchodów organizatorzy: NOL-TYCHY, Urząd Miasta Tychy oraz MZK Tychy wraz z partnerami przygotowali szereg atrakcji wśród nich między innymi parada rowerzystów ulicami miasta Tychy (Masa Krytyczna) i event komunikacyjny przygotowany przy przystanku na Hotelowcu w Tychach w kierunku dworca PKP . Pierwsza impreza jest dobrze znana rowerzystom bowiem Masa Krytyczna na Europejski Dzień Bez Samochodu odbywa się w Tychach od 2005 roku w tym roku wystartuje o godz. 16:00 spod Urzędu Miasta. Natomiast impreza komunikacyjna odbędzie się po raz pierwszy i zorganizowana jest dla całych rodzin.

Każdy znajdzie tutaj bowiem coś dla siebie, przygotowano wiele atrakcji wśród których są drzewka dla pasażerów komunikacji miejskiej z ważnym biletem, wystawy historycznych zdjęć i kasowników, a także ciekawostek jakie można zrobić z części rowerowych, odbędą się również prelekcje i zajęcia dla najmłodszych, będzie okazja zrobić sobie zdjęcie za kierownicą trolejbusu, wziąć udział w konkursach z nagrodami i zakończyć zwiedzanie na słodkim poczęstunku z kubkiem aromatycznej kawy. Każdy zwiedzający ponadto otrzyma pamiątkowy bilet od konduktorów w starych strojach.


PROGRAM EUROPEJSKIEGO DNIA BEZ SAMOCHODU w Tychach – 22.09.2011r

16:00
MASA KRYTYCZNA – Start parking Urząd Miasta TYCHY
(rowerowy przejazd ulicami miasta – dla uczestników opaski odblaskowe)
Trasa przejazdu ulicami Tychów:
UM Tychy - al. Niepodległości, ul. Grota Roweckiego, ul. Dmowskiego, Al. Piłsudskiego, ul. Jaśkowicka, ul. Stoczniowców 70, ul. Harcerska, ul. Begonii, ul. Budowlanych – Hotelowiec.

14:00 – 17:00
Eventkomunikacyjny na przystanku Tychy Hotelowiec -> DW PKP
- drzewka dla osób, które w tym dniu skasują bilet jednorazowy lub będą posiadały ważny bilet okresowy
- wystawa starych kasowników, biletów i zdjęć
- prelekcje dla najmłodszych mieszkańców miasta
- konduktorzy ubrani w stare stroje
- okolicznościowe bilety
- pamiątkowe zdjęcia
- słodki poczęstunek
- balony, konkursy i zabawy z nagrodami
- rowerowy świat Ewalda Bereski

Dodatkowo w dniu 22 września 2011r środkami komunikacji miejskiej (autobusami oraz trolejbusami) wykonującymi usługi dla MZK Tychy można podróżować bezpłatnie na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego samochodu osobowego.

Idea Europejskiego Dnia Bez Samochodu powstała w 1998 roku we Francji. W Tychach Dzień bez Samochodu obchodzony jest od 2005 roku. W tym roku impreza odbędzie się już po raz 7.


Organizatorami imprezy są: NOL-TYCHY, Urząd Miasta Tychy i MZK Tychy
Partnerami imprezy są: PKM Tychy, TLT Tychy, Tchibo, KTK „Gronie” w Tychach, Polski Klub Ekologiczny – Okręg Górnośląski koło miejskie w Tychach, Fotograf Basia Marzec.

Co to jest Masa Krytyczna i od kiedy odbywa się w Tychach?
Tyska Masa Krytyczna po raz pierwszy została zorganizowana 26.09.2004r. Jest to spotkanie rowerzystów oraz wspólny przejazd ulicami miasta mający na celu: zwrócenie uwagi kierowców na rowerzystów, walkę z chamstwem i ignorancją kierowców, popularyzowanie roweru jako ekologicznego i zdrowego sposobu przemieszczania się w mieście oraz rozwój społeczeństwa rowerowego w Tychach.Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Portfel

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!