W sobotę 29 września można było wziąć udział w dniu otwartym Europejskiego Centrum Solidarności (ECS) w Gdańsku. Tam, gdzie rok temu obok Stoczni Gdańskiej stał zrujnowany barak, wyrósł ogromny budynek.

"By w społeczeństwie przetrwały idee wolności" - taki cel przyświeca zaangażowanym w budowę ECS-u.

Choć ECS ma zostać oddany do użytku w roku 2014, już teraz inwestor zdecydował się na zorganizowanie dni otwartych. Historia tego obiektu zakreśla swój początek 31 sierpnia 2005 r., kiedy to podczas 25. rocznicy powstania "Solidarności" został podpisany akt erekcyjny Europejskiego Centrum Solidarności.

Pod koniec 2010 roku rozpoczęła się budowa ECS, gdzie wcześniej w obecności prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza oaz sporej liczby gości wmurowano kamień węgielny. W kwietniu tego roku na najwyższym punkcie budynku zawisła wiecha. W imieniu miasta Gdańska inwestycję realizują Gdańskie Inwestycje Komunalne Sp. z o.o.
Obecnie pozostały do wykonania prace wykończeniowe.

Podczas dnia otwartego było słychać zarówno głosy zachwytu jak i sprzeciwu. Bryła tego obiektu, budzi spore kontrowersje. Jednym się podoba, innym nie. Są tacy, którzy uważają, że wygląda jak bunkier. Są jednak też tacy, którzy cierpliwie będą czekali na efekt końcowy.Przyznać trzeba, że organizacja imprezy na tak dużym obiekcie, będącym bądź co bądź w trakcie budowy, była na najwyższym poziomie. Spora grupa pracowników była świetnie przygotowana pod względem merytorycznym. Każdy z nich posiadał szczegółową wiedzę na temat obiektu. Czuwano też nad bezpieczeństwem zarówno najmłodszych jak i dorosłych.

Podczas dni otwartych prezentowane były pamiątki z okresu stanu wojennego, emitowano filmy oraz prowadzono dyskusje. Szereg solidnie oprawionych plakatów wizualizowało przyszłą świetność ECS. Kubatura obiektu sięga 198 778 metrów sześciennych, powierzchnia25 349 metrów kwadratowych. Przyznać trzeba, że wnętrze budynku robi ogromne wrażenie.

W Europejskim Centrum Solidarności prócz wystaw stałych poświęconych związkowi, będzie mieścić się międzynarodowe centrum badawcze poświęcone studiom nad społeczeństwem obywatelskim, sale konferencyjne, ogród zimowy. sale ekspozycji czasowych. Wygląda na to, że niebawem Trójmiasto a zwłaszcza Gdańsk, zyska ciekawy i ogromny obiekt spotkań z historią, nauką, kulturą i sztuką.

Znajdź nas na Google+

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!