Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Europejskie Dni Polonii" w Niemczech

Isabella Degen
Isabella Degen
Informator "polregio.eu"
Informator "polregio.eu" Isabella Degen
Ilu Polaków żyje w Niemczech? Jak wygląda diaspora polska w Niemczech? Czy rośnie znaczenie polskiej grupy etnicznej w środowisku niemieckim? Na te i inne pytania mogą odpowiedzieć setki imprez polonijnych organizowanych z tej okazji.

Dnia 2 maja obchodzony był "Europejski Dzień Polonii i Polaków za granicą". Dzień ten został ustanowiony w przez Senat RP w 2002 roku. Na styku trzech granic Niemiec, Belgii i Holandii w Vaalas oraz Akwizgranie (Aachen) w dniu 1-2 maja spotkali się przedstawiciele Polonii i Polacy z tych trzech granicznych krajów aby świętować ten dzień. Hasło tegorocznych obchodów
to "Europa bez granic", w wielkim festynie uczestniczyło wielu przedstawicieli placówek konsularnych, wspólnot polonijnych i zrzeszeń integracyjnych. Odbywały się masowo imprezy z udziałem artystów polonijnych z tych trzech sąsiadujących ze sobą krajów.

W Niemczech, gdzie żyje ponad 2 miliony Polaków i ludzi pochodzenia polskiego, miesiąc maj stał się miesiącem Polonii. Na terenie całych Niemiec, a w szczególności w zagłębiu Ruhry (Dortmund, Krefeld, Recklinghausen, Oberhausen, Essen, Düsseldorf) ,gdzie zamieszkuje najwięcej Polaków (dawna emigracja z lat 80). Tu na tym terenie istnieje wiele polskich kawiarni, restauracji i klubów, gdzie stałym programem są imprezy polonijne. W tym roku w maju aż ponad 500 imprez odbywa się tylko w samym zagłębiu Ruhry.

Właśnie za granicą z dala od Polski ogarnia nas Polonusów nostalgia, zaczyna się cenić to czego nie ma się na co dzień, brakuje polskiego języka, polskiej muzyki, polskich smaków i zapachów. Mowa polska jest nam potrzebna jak chleb powszedni i bez niej nie można żyć, dlatego te spotkania polonijne są tak ważne dla wszystkich. Dlatego mamy w Niemczech nasze pisma polonijne, sklepy, kluby i stowarzyszenia, właśnie po to aby być razem, po to by pielęgnować nasz język i nasze tradycje.

W sobotę i niedzielę 1 i 2 maja był obchodzony Dzień Polonii w Oberhausen. Na program złożyły się liczne koncerty, miedzy innymi występy: zespołów "Highway To Heaven", "Syndykat" oraz koncert "Altmarkt - Happening - muzyka Chopina płynąca z nieba" w wykonaniu Roberta Weinsheimera i Shushan Hunayan. Akordy muzyki Chopina popłynęły z głośników umieszczonych na dźwigu na całą okolicę Oberhausen.

Szczególnym punktem programu w Oberhausen było spotkanie poetów emigracyjnych oraz prezentacja antologii "Wierszobranie - Słowa wypuszczone na wolność". Na prezentację wydanego tomiku przez redakcję "Samo Życie" pod redakcją Leonarda Paszka i Dr hab. Marii Kalczyńskiej, zjechało się ponad 20 twórców z terenu całych Niemiec. Prezentowali oni poezję emigracyjną powstałą z potrzeby serca i z potrzeby duszy. Polonika poetycka to szczególna twórczość, intymne i bolesne wyznania tych co są daleko od Polski. Poezja pomaga przetrwać trudne chwile, próby na jakie tutaj każdy jest wystawiony. Twórczość poetycka pozwala ukoić krzyk duszy, ból i łzy. Celem tego tomiku jest integracja i ochrona środowiska twórczego na terenie Niemiec.

Wszystkie imprezy odbywały sie dzięki gościnnośći Marii i Czesława Gołębiewskich właścicieli
restauracji "Gdańska" w Oberhausen, za co należy się im podziękowanie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto