W sobotę, 14 maja w Düsseldorfie rozpocznie się finał 56. Konkursu Piosenki Eurowizji. Niebawem dowiemy się, który reprezentant okaże się tym najlepszym i do jakiego państwa Eurowizja zawita w 2012 r. Tymczasem przypomnijmy sobie zwycięzców ostatnich 10 edycji konkursu.

45. Konkurs Piosenki Eurowizji odbył się 13 maja 2000 roku w Sztokholmie w Globe Arena. Wówczas udział w nim wzięły 24 kraje. Faworytką wydawała się znana w całej Europie rosyjska reprezentantka Alsou. Konkurs zakończyła jednak na miejscu drugim zdobywając 155 punktów. Ostatecznie zwyciężyła propozycja duńska. Utwór Fly on the Wings of Love w wykonaniu Olsen Brothers okazał się sensacyjnym odkryciem i o 40 punktów wyprzedził rosyjskie Solo. Na miejscu trzecim z dorobkiem 136 punktów znalazła się łotewska grupa Brainstorm, która wykonała utwór My star.

Dzięki Olsen Brothers Konkurs Eurowizji w roku 2001 trafia do Danii. W koncercie finałowym, który odbył się 12 maja w Parken Stadium udział wzięło 23 uczestników, w tym po roku przerwy Polska. Zwyciężyło estońskie Everybody w wykonaniu Tanel Padar, Dave Benton & 2XL, którzy zdobyli 198 punktów. Na miejscu drugim uplasowała się Dania z utworem Never ever let you go. Rollo & King zdobyli 177 punktów. 40 punktów mniej zebrała grecka propozycja Die For You, a więc wykonujący ją zespół Antique znalazł się na miejscu trzecim.

Rok później Eurowizja trafia do Tallina. W finałowym koncercie, który odbywa się w Saku Suurhall 25 maja 2002 udział biorą reprezentanci z 24 krajów. Ostatecznie zwycięża reprezentantka Łotwy, Marie N. Utwór I wanna otrzymuje 176 punktów. Tylko 12 punktów mniej otrzymuje utwór 7th wonder w wykonaniu Iry Lasco w Malty. Na trzecim miejscu konkurs kończy Sehlene, reprezentantka Estonii, której kompozycja Runaway zdobyła 111 punktów.

48. Konkurs Piosenki Eurowizji odbył się na Łotwie. 24 maja 2003 w koncercie finałowym w Skonto Olympic Hall w Rydze udział wzięło 26 państw. Największymi faworytkami konkursu były reprezentantki Rosji. Duet t.A.T.u. ostatecznie zajął miejsce trzecie. Utwór Nie wier', nie bojsia zdobył 164 punkty. Rosjankom do zwycięstwa zabrakło 4 punktów. Na pierwszym miejscu z wynikiem 167 punktów uplasowała się turecka propozycja Every way that I can. Sertab Erener postawiła na narodowe rytmy i tym samym zdobyła sympatię Europejczyków. Drugie miejsce przypadło Belgii. Grupa Urban Trad utworem Sanomi wywalczyła 165 punktów.

W roku 2004 Eurowizja przenosi się do Stambułu w Turcji. Po raz pierwszy konkurs składa się z dwóch części: koncertu półfinałowego i finałowego. Z tego pierwszego do finału awansuje 10 krajów, których reprezentanci w roku poprzednim znaleźli się poza pierwszą piętnastką. Tak więc, od tego roku w finale udział bierze 25 państw. Finał konkursu, który odbył się w sobotę 15 maja 2004 wygrała reprezentantka Ukrainy. Rusłana z utworem Wild Dances zdobyła 280 punktów. Na drugim miejscu znalazł się Željko Joksimović z Serbii i Czarnogóry. Jego propozycja Lane moje zdobyła 263 punkty. Konkurs na miejscu trzecim zakończył reprezentant Grecji. Sakis Rouvas za utwór Shake it otrzymał 252 punkty.

Rok 2005 to Eurowizja w Kijowie. Półfinał odbył się 19 maja, a dwa dni później finał. Koncerty odbywały się w Pałacu Sportu. Zwycięską kompozycją okazała się grecka propozycja My number one w wykonaniu Heleny Paparizou. Greczynka zdobyła 230 punktów. Drugie miejsce i 192 punkty zdobyła Chiara z Malty. Pierwszą trójkę zamknął utwór Let me try, który wykonali Luminiţa Anghel & Sistem z Rumunii.

Za sprawą Heleny Paparizou rok później Eurowizja trafia do Aten. Podobnie jak w latach poprzednich finał poprzedził koncert półfinałowy. Faworytką konkursu była reprezentująca Belgię Kate Ryan. Choć jej propozycję Je t’adore grały największe stacje radiowe w Europie, artystka odpadła w przedbiegach zajmując 12 miejsce w półfinale. Zaś w finale, który 20 maja 2006 odbył się w Olympic Indoor Hall Ateny po raz pierwszy w historii konkursu zwyciężył utwór hardrockowy. Fińska propozycja Hard Rock Hallelujah w wykonaniu grupy Lordi zdobyła 282 punkty, w tym osiem dwunastek. Na miejscu drugim z dorobkiem 248 punktów znalazł się rosyjski reprezentant Dima Bilan z utworem Never let you go. Na trzecim miejscu uplasowała się kompozycja Lejla w wykonaniu Hari Mata Hari z Bośni i Hercegowiny.

W 2007 roku Konkurs Piosenki Eurowizji przeniósł się z gorących Bałkanów do mroźnej Skandynawii. Finał odbył się 12 maja w helsińskiej Hartwall Areena. Zwyciężyła wówczas debiutująca na eurowizyjnych salonach Serbia. Marija Šerifović balladą Molitva zdobyła 268 punktów. Od czasu, gdy zniesiono zasadę śpiewania utworów z języku narodowym, Molitva była pierwszym nieanglojęzycznym utworem, który wygrał Eurowizję. Na drugim miejscu zdobywając 235 punktów znalazła się reprezentantka Ukrainy, Wierka Serdiuczka z utworem Dancing lasha tumbai. Trzecie miejsce przypadło rosyjskiemu girlsbandowi Serebro, który wykonał piosenkę Song #1.

Rok 2008 przyniósł kolejne zmiany w Konkursie Piosenki Eurowizji. Wprowadzono dwa półfinały, w których połowa głosów należała do jury. W finale nadal udział brało 25 państw: po dziesięć z każdego półfinału, ubiegłoroczny zwycięzca oraz państwa Wielkiej Czwórki. Półfinały 53. Konkursu Piosenki Eurowizji Serbia 2008 odbyły się 20 i 22 maja, zaś koncert finałowy 24 maja w Belgradzkiej Arenie. Na pierwszym miejscu znalazła się propozycja rosyjska. Believe w wykonaniu Dimy Bilana zdobyło 272 punkty. Na drugim miejscu z dorobkiem 230 punktów znalazła się Ani Lorak z Ukrainy. Trzecie miejsce w tym roku przypadło Grecji. Kalomira i jej utwór Secret Combination zdobyli 218 punktów.

54. Konkurs Piosenki Eurowizji Moskwa 2009 to przede wszystkim największa eurowizyjna scena, największa oglądalność, najwięcej oddanych głosów i rekord punktowy, który ustanowił reprezentant Norwegii. W finałowym koncercie, który odbył się 16 maja, pierwsze miejsce przypadło Alexandrowi Rybakowi, którego Fairytale zdobyło 387 punktów, a w tym aż 16 dwunastek. Na miejscu drugim z 218 punktami na koncie znalazła się reprezentantka Islandii, Yohanna i jej utwór Is it true. Jak widać pomiędzy miejscem pierwszym a drugim była spora przepaść punktowa. Różnica wynosiła aż 169 punktów. Jednak miejsce trzecie, na którym znaleźli się reprezentanci Azerbejdżanu, Arash & Aysel z utworem Always, od drugiego dzieliło zaledwie 11 punktów.

Po spektakularnym zwycięstwie Rybaka, Eurowizja znów zawitała do Skandynawii, tym razem do Norwegii. Finał 55. Konkursu Piosenki Eurowizji Oslo 2010 odbył się 29 maja w Telenor Arena. Zdobywając 246 punktów zwycięskim utworem okazało się Satellite w wykonaniu Niemki, Leny Meyer-Landrut. Na miejscu drugim znalazła się kompozycja We could be the same w wykonaniu maNgi. Turcy zdobyli 170 punktów. Trzecie miejsce przypadło w udziale rumuńskiemu duetowi, który tworzą Paula Seling & Ovi. Ich propozycja Playing with fire zdobyła 162 punkty.

Dzięki Lenie tegorocznymi gospodarzami Konkursu Piosenki Eurowizji są nasi zachodni sąsiedzi. Czy pośród tegorocznych reprezentantów znajdzie się taki, który powali publiczność na kolana? Czy ktokolwiek będzie w stanie pobić punktowy rekord Alexandra Rybaka? A może wzorem serbskiej Molitvy w tym roku wygra któraś z nieanglojęzycznych kompozycji? Odpowiedzi na te i inne pytania poznamy już w sobotę 12 maja. Start o 21:00. Transmisja w TVP i TV Polonia.

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!