"Jaka mała jest ta Ziemia "Jaka mała jest ta Ziemia

"Jaka mała jest ta Ziemia." - powiedział tuż przed oddaniem skoku.

Felix Baumgartner wzniósł się na wysokość 39 km. Wyskakując ze specjalnej kapsuły, pobił trzy rekordy: prędkości podczas spadku swobodnego, najwyższego załogowego lotu balonem i i skoku ze spadochronem z największej wysokości.

Cała operacja zaczęła się o 17.30 polskiego czasu w Roswell w amerykańskim stanie Nowy Meksyk. 43-letni Austriak w powietrze wzbił się w specjalnie przygotowanej kapsule, która wyniesiona została w przestworza przez balon napełniany helem.

Proces wznoszenia trwał ponad dwie godziny. Baumgartner znalazł się na wysokości 39 km, czyli o 3 km więcej niż planowano. Po sprawdzeniu listy kontrolnej i rozhermetyzowaniu kabiny wyszedł na próg kapsuły i wyskoczył. "Jaka mała jest ta Ziemia." - powiedział tuż przed oddaniem skoku.

Prędkość spadania wyniosła 1342,8 km/h. Skoczek swobodnie nurkował ku Ziemi przez 4 minuty i 20 sekund. Następnie otworzył spadochron i szczęśliwie wylądował. Tym samym ustanowił rekord najwyższego załogowego lotu balonem. O około 8 km pobił też rekord skoku ze spadochronem z największej wysokości.Na konferencji prasowej Felix przyznał, że gdy stał na progu kapsuły nie myślał o rekordach. Wiedział, że cały świat na niego patrzy i chciał po prostu wrócić do domu. "Czasem musisz wznieść się naprawdę wysoko, by zdać sobie sprawę, jak niewielki jesteś." - komentował. Jak sam przyznaje nie wiedział kiedy przekroczył prędkość dźwięku. Jak podaje TVN24.pl, nie miał punktów odniesienia, aby móc ocenić z jaką prędkością spada.

Austriak stwierdził, że najbardziej niezwykłym momentem była chwila, gdy stał na progu kapsuły. "Chcę być inspiracją dla przyszłych pokoleń. Chcę być kiedyś w centrum kontroli, gdy ktoś młodszy ode mnie pobije mój rekord" - powiedział.

Baumgartner jest byłym pilotem śmigłowców i spadochroniarzem. Ma za sobą rekordowe skoki ze sławnych budynków. Do dzisiejszego wyczynu przygotowywał się przez pięć lat.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!