Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Feministki donoszą do NIK na Kościół: Brał dotacje z UE na gender

Stanisław Cybruch
Stanisław Cybruch
CC, Autor: Sławek, Źródło: Szczuka Kazimiera
- Zasada równości płci, tak szkalowana przez księży, to nic strasznego. To założenie, że każdy projekt współfinansowany przez UE, musi wspierać rozwój kobiet i mężczyzn – mówi reprezentantka feministek.

Hierarchowie polskiego Kościoła, od jakiegoś czasu używają z lubością, w swoich wystąpieniach z ambon, słowa "gender". Starają się w nauczaniu duszpasterskim mówić, że "gender" mające już samo brzmienie niebezpieczne, w istocie szkodzi ludziom Kościoła; kobietom, mężczyznom, dzieciom – w ogóle rodzinom. Nie stanowi to jednak przeszkody, aby Kościół katolicki sięgał po pieniądze z Unii Europejskiej, na projekty służące wspieraniu "gender".

Biskupi oficjalnie dostrzegają w słowie "gender" coś więcej, niż tylko znaczenie z angielskiego - "płeć". Widzą i czują w nim groźną… "ideologię gender". Napisali więc list do wiernych, z zaleceniem, aby księża w parafiach odczytali go w niedzielę 29 grudnia w kościołach, wszak dotyczy rodziny i wyzwań, stojących przed nią.

Jak wyliczyła Fundacja Feminoteka, Kościół polski wziął właśnie na cele "gender" 61,5 mln złotych, dotacji unijnych. Feminoteka zwróciła się z żądaniem, aby Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła, czy pieniądze te zostały wydane zgodnie z zaleceniami Unii Europejskiej.

"Biskupi i księża Kościoła katolickiego, od dłuższego czasu prowadzą nagonkę na szkoły i przedszkola", które realizują politykę równości płci – informuje przedstawicielka Feminoteki. - Jak się okazuje instytucjom katolickim nie przeszkadza to wnioskować i wydawać dotacje unijne, w które wpisany jest obowiązek wdrażania zasady równości płci, czyli gender mainstreaming – mówi Joanna Piotrowska z Fundacji Feminoteka.

Według Fundacji Feminoteka, która dokładnie przyjrzała się finansom Kościoła katolickiego w Polsce, w ostatnich latach projekty unijne były realizowane przez podmioty katolickie we wszystkich 16 województwach, a fundusze unijne przyznane na ich realizację, wynoszą łącznie 61 499 178,14 złotych.

- Zasada równości płci, tak szkalowana przez księży, to nic strasznego. To po prostu założenie, że każdy projekt współfinansowany przez Unię Europejską, musi wspierać rozwój tak kobiet jak i mężczyzn, a jeżeli jest skierowany tylko do jednej płci, np. na szkolenia dla bezrobotnych kobiet, to musi być to uzasadnione choćby tym, że w danej społeczności jest więcej bezrobotnych kobiet – wyjaśnia Joanna Piotrowska.

Jak tłumaczy - z monitoringu dotacji przyznanych instytucjom kościelnym i związanym z Kościołem katolickim z Europejskiego Funduszu Społecznego, w których mieści się obowiązkowa zasada gender mainstreamingu, wynika, iż w latach 2010-2013 instytucje te były stałymi beneficjentami takich właśnie projektów. Największą pulę unijnych środków otrzymał Katolicki Uniwersytet Lubelski – łącznie blisko 15 mln złotych.

– Jedyne, czego chcemy, to tego, aby dokładnie skontrolować, czy instytucje kościelne, które dostały takie dotacje, zachowują przy ich wydawaniu, obowiązującą zasadę gender mainstreaming. Niestety, głośno wypowiadane krytyczne oceny zasady gender, wywołują w nas podejrzenia, że dotacje te są wydawane ze złamaniem prawa – dodaje szefowa Feminoteki.

Wanda Nowicka - wicemarszałek Sejmu potwierdza, że Sejm złoży wniosek do NIK, o skontrolowanie tych wydatków przez instytucje kościelne.

Jak podaje Polskie Radio - List Konferencji Episkopatu Polski na Niedzielę Świętej Rodziny, obchodzoną 29 grudnia, przestrzega przed "ideologią gender", jako sprzeczną z rzeczywistością i "integralnym pojmowaniem natury człowieka".

Biskup Wiesław Mering wydał polecenie proboszczom diecezji włocławskiej, że nie ma obowiązku odczytania Listu Episkopatu w sprawach gender, ale jednak list jest do wykorzystania duszpasterskiego - powiedział w piątek rzecznik kurii, ks. Artur Niemira.

Stanisław Cybruch

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto