W Koszalinie zakończył się w sobotę, 24 czerwca 2017 roku 36. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i film". O nagrody Jantarów walczyło w tym roku 75 filmów młodych twórców.

W konkursie pełnometrażowych debiutów filmowych publiczność i jury pod przewodnictwem Tomasza Wasilewskiego ("Zjednoczone Stany Miłości") obejrzeli 12 filmów. Natomiast jurorzy konkursu krótkometrażowych debiutów filmowych (kierowani przez Jacka Borcucha, autora m.in. filmu "Wszystko co kocham") obejrzeli i ocenili 28 fabuł, 18 dokumentów i 17 animacji – w sumie 63 filmy debiuty krótkometrażowe.

Koszaliński festiwal debiutów filmowych "Młodzi i film" organizowany jest od 1973 roku, z dziesięcioletnim okresem przerwy w latach 1989 – 1999. To na tej imprezie, która pierwotnie nazywała się Międzynarodowe Spotkania Filmowe "Młodzież na ekranie" swoje pierwsze prace pokazywali, zdobywając przy tym nagrody i wyróżnienia, tacy uznani reżyserzy, jak: Krzysztof Zanussi (Wielki Jantar ‘73 za film "Iluminacja"), Krzysztof Kieślowski (Wielki Jantar’ 76 za "Personel"), Agnieszka Holland (Wielki Jantar '79 za "Aktorów Prowincjonalnych") czy Barbara Sass – Zdort (Wielki Jantar '83 za "Krzyk" z Dorotą Stalińską, nagrodzoną również za najlepszą rolę żeńską). Na koszalińskim festiwalu debiutowali też: Jan Komasa, Katarzyna Rosłaniec czy Xawery Żuławski.

W tym roku Wielkiego Jantara za pełnometrażowy debiut fabularny zdobył "Plac zabaw" w reżyserii Bartosza M. Kowalskiego (młodociani aktorzy grający w tym filmie otrzymali nagrodę dla odkrycia aktorskiego). W konkursie krótkometrażowych debiutów filmowych najwyższe laury festiwalu w Koszalinie otrzymały obrazy: "Najpiękniejsze fajerwerki ever" Aleksandry Terpińskiej (fabuła; nagrodzono również autora zdjęć do tego filmu, Michała Dymka), "Proch" Jakuba Radeja (dokument) i "Bankiet" Julii Orlik (animacja). Nagrody za reżyserię filmów fabularnych otrzymali ex aequo: Rafael Kapeliński ("Butterfly Kisses") i Jan P. Matuszyński („Ostatnia rodzina”). Karolinę Bregułę nagrodzono za scenariusz filmu "Wieża", Adama Palentę za zdjęcia do obrazu "Królewicz olch", Bartka Gliniaka za muzykę do tego samego filmu Kuby Czekaja. Główne nagrody aktorskie otrzymali: Aleksandra Konieczna za rolę w "Ostatniej rodzinie" i Piotr Żurawski, grający w "Kamperze".

Akredytowani przy festiwalu dziennikarze nagrodzili filmy: "Plac zabaw' Bartosza M. Kowalskiego i "60 kilo niczego" Piotra Domalewskiego. Publiczność swoją nagrodę przyznała "Ostatniej rodzinie", a jury młodzieżowe – "Diversion End" Michała Krzywickiego.

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!