9 grudnia na scenie FFRi improwizować będzie wspólnie 11 muzyków i 11 malarzy 9 grudnia na scenie FFRi improwizować będzie wspólnie 11 muzyków i 11 malarzy

9 grudnia na scenie FFRi improwizować będzie wspólnie 11 muzyków i 11 malarzy (© Kajetan Pasztuła)

Spotkanie z improwizowaną muzyką, malarstwem i sztuką performance na scenie teatralnej Pałacu Młodzieży w KatowicachPierwsza odsłona międzynarodowego Festiwalu Form Radykalnie improwizowanych FFRi już 9 grudnia!

Jedenastu muzyków z pięciu krajów i jedenastu studentów ASP na scenie sali teatralnej Pałacu Młodzieży w Katowicach, weźmie udział w niezwykłym wydarzeniu opartym na idei radykalnej improwizacji. Na zakończenie FFRi wystąpi świetnie znany polskim fanom muzyki improwizowanej zespół 100nka, który zagra urodzinowy koncert pod hasłem 10Olecie 100nki w towarzystwie artystów biorących udział w spotkaniu.
Ten niecodzienny i nowatorski nie tylko na mapie Śląska, ale też Europy performance, który odbędzie się 9 grudnia organizuje Stowarzyszenie Dźwiękoczuli we współpracy z Pałacem Młodzieży.
Tomek Leś dyrektor artystyczny Festiwalu (i gitarzysta 100nki) opowiada, że pomysł FFRi narodził się przy okazji współpracy z Udo Preisem, menadżerem i organizatorem odbywającego się w Austrii Chilli Jazz Festival, prezesem organizacji Limitationes.
– Udo jest przede wszystkim wielbicielem i propagatorem idei radykalnej improwizacji. Spotkaliśmy się cztery lata temu podczas jednej z corocznych imprez 4 States Sessions, które organizuje on pod Wiedniem. Byłem pod dużym wrażeniem sesji podczas których udaje się połączyć nieograniczoną twórczą ekspresję muzyków, wokalistów i tancerzy z całego świata – mówi Tomek Leś, który nie ukrywa, że ma już plany na kolejne odsłony festiwalu. Chce, by w przyszłości miał on jeszcze większą skalę i łączył więcej artystów i więcej rodzajów sztuk.

Uczta spod znaku intuicji
Co dokładnie będzie się działo podczas sześciogodzinnej sesji? Organizatorzy FFRi chcą by większa część tego pozostała do końca niespodzianką dla widzów. Z jednej strony dlatego, że improwizacja z założenia jest nieprzewidywalna, z drugiej, żeby nie odbierać gościom świeżości i wynikających z zaskoczenia wrażeń, jakich dostarcza tego typu sztuka.
– Mogę tylko powiedzieć, że chcemy na jednej scenie połączyć ekspresję malarską i muzyczną. Sprawić, żeby malarze i muzycy stworzyli wspólne dzieło na bazie wzajemnej inspiracji – opowiada Maciej Dziaczko, reżyser i instruktor teatralny Pałacu Młodzieży, jeden z pomysłodawców FFRi.
O to, by wspólne dzieło było jak najciekawsze zadba dwóch nie związanych z muzyką artystów, którzy pojawią się na scenie: Dariusz Lech, wykładowca szkoły teatralnej Art-Play oraz aktor Teatru Klinika Lalek, który specjalizuje się w improwizacji oraz Kajetan Pasztuła – absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, zajmujący się malarstwem, rysunkiem oraz grafiką projektową, który ma na koncie ponad 40 wystaw zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą. – Jestem fanem muzyki improwizowanej i sam w swojej twórczości opieram się w dużej mierze na improwizacji i intuicji, dlatego idea festiwalu jest mi bardzo bliska – mówi Kajetan Pasztuła.
Dodajmy, że wyremontowana niedawno scena teatralna katowickiego Pałacu Młodzieży gościła do tej pory m.in. Józefa Skrzeka. – Cieszymy się, że na supernowocześnie wyposażonej scenie będziemy gościć tak świetnych artystów i tak ciekawe wydarzenie – mówi Jan Kulbicki, dyrektor Pałacu Młodzieży.

Z pięciu krajów na 10Olecie 100nki!
Obok studentów katowickiej ASP, na scenie FFRi spotka się jedenastu muzyków z pięciu krajów, których twórczość opiera się na idei improwizacji. Z Austrii przyjadą: Emil Gross – perkusja, Markus Krispel - saksofon altowy, Sylvia Bruckner – fortepian, Igor Gross – wibrafon i Jakob Gnigler - saksofon tenorowy, z Węgier skrzypaczka Luca Kezdy, z Włoch Elisa Ulian - śpiew, z Chorwacji Daniel Hrsak – trąbka. Piąty kraj – Polskę reprezentować będą muzycy zespołu 100nka: Przemek Borowiecki - perkusja, Adam Stodolski – kontrabas i Tomek Leś - gitara.
Urodzinowy koncert 100nki będzie przysłowiową kropką nad FFRi. Wywodzące się ze Śląska trio, świetnie znane fanom polskiej muzyki improwizowanej przygotowuje na swoje 10 urodziny coś specjalnego. Dlatego koncert nie będzie okazją do muzycznych wspomnień, ale raczej niespodzianką opartą na interakcji między świetnie znającymi się i rozumiejącymi bez słów muzykami.
100nka zadebiutowała na rynku fonograficznym w 2004 roku. Zespół wydał do tej pory cztery płyty, materiał na trzech z nich zasilają znani soliści: w czterech utworach zamieszczonych na debiutanckiej Zimnej płycie zagrał Mikołaj Trzaska współzałożyciel zespołu Miłość, na drugiej płycie Potrawy strawy + kompot gratis (2007 r.) możemy usłyszeć Antoniego Gralaka, a trzeci krążek Superdesert (2009 r.) powstał we współpracy z wybitnym amerykańskim trębaczem Herbem Robertsonem. Najnowsza płyta zespołu zatytułowana Lose Weight ukazała się w 2012 roku. Przemek Borowiecki założyciel 100nki przyznaje „szczerze i nieskromnie”, że jest to dla niego najlepszy materiał w historii zespołu.
– Na Lose Weight wydarzyło się coś wyjątkowego. Udowodniliśmy sobie, że to unikalne porozumienie, jakie jest między nami od początku istnienia zespołu nadal działa i zagraliśmy taką muzykę o jakiej marzyłem od poprzedniej płyty z Robertsonem – mówi Przemek Borowiecki, który dziś gra w wielu składach, m.in. (z całym 100nkowym trio) występuje na scenie z Abradabem i Kalibrem 44.
Dodajmy, że Stowarzyszenie Dźwiękoczuli, które organizuje Festiwal wraz z katowickim Pałacem Młodzieży działa od maja 2012 roku. Dotychczas dzięki jego aktywności zorganizowane zostały m.in. koncerty zespołów 100nka, Aladdin Killers oraz wydany został debiutancki album zespołu Moon Hoax.

***
Program ramowy festiwalu FFRi

MIEJSCE: scena teatralna Pałacu Młodzieży w Katowicach
DATA: 9 grudnia 2014 od 18:00 do 23:00

WSTĘP WOLNY

18:00 Część I: Obrazy muzyki - [konkurs improwizacyjny dla malarzy]
19:50 PRZERWA
20:10 Część II: Muzyka obrazów – [prezentacja prac konkursowych – muzycy FFRi improwizują do obrazów malarzy]
20:50 PRZERWA GŁOSOWANIE PUBLICZNOŚCI
21:00 Część III: Oktet kontra płótno - Improwizacja malarsko muzyczna – [wspólna
improwizacja Kajetana Pasztuły oraz muzyków FFRi – OKTET] 21:00 – 21:40
21:40 PRZERWA
22:00 Część IV: KONCERT finałowy zespołu 100nka

Na scenie FFRi wystąpią:
Emil Gross - perkusja (Austria)
Markus Krispel - saksofon altowy (Austria)
Sylvia Bruckner - fortepian (Austria)
Igor Gross - wibrafon (Austria)
Jakob Gnigler - saksofon tenorowy (Austria)
Luca Kezdy - skrzypce (Węgry)
Elisa Ulian - śpiew (Włochy)
Daniel Hrsak - trąbka (Chorwacja)
Przemek Borowiecki - perkusja (Polska)
Adam Stodolski - kontrabas (Polska)
Tomek Leś - gitara (Polska)

Kajetan Pasztuła – malarstwo (Polska)
Dariusz Lech – prowadzenie (Polska)

https://www.facebook.com/FestiwalFRi

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!