Film "Azyl" wejdzie na ekrany polskich kin 24 marca 2017. To opowieść o dziejach warszawskiego zoo i państwie Żabińskich, którzy próbowali ocalić setki ludzi oraz zwierząt w trakcie niemieckiej okupacji. W roli głównej zobaczymy aktorkę o niepowtarzalnej urodzie, Jessicę Chastain. Wcieli się ona w postać Antoniny Żabińskiej.

Kiedy wybuchła II wojna światowa, zoo uległo zniszczeniu. W ogniu działań wojennych wiele zwierząt zginęło lub uciekło. Te, które udało się wyłapać, zostały przewiezione do innych ogrodów zoologicznych - m.in. do Berlina, Hanoweru, Królewca i Wiednia. Niemcy zamienili jeden z najpiękniejszych ogrodów w Europie w miejsce do hodowli świń. Okazało się jednak, że miało to również i swoje dobre strony.


Źródło wideo: naszemiasto.pl

Żabińscy pozostali w willi. Dyrektor zoo zaangażował się w działalność w Armii Krajowej, później został również powstańcem. Wraz z żoną - Antoniną Żabińską - zdecydowali, że opustoszałe piwnice ich domu można wykorzystać do ratowania ludzkiego życia. W podziemiach budynku najpierw zaczęli ukrywać żołnierzy Armii Krajowej, a następnie Żydów uciekających z warszawskiego getta.

Jan Żabiński w szmuglowaniu mieszkańców getta brał udział osobiście. W tym miejscu na scenę wkracza hodowla świń, którą hitlerowcy stworzyli w miejscu warszawskiego zoo - dyrektor ogrodu odwiedzał teren getta pod pretekstem...poszukiwania odpadów do karmienia wspomnianych zwierząt. Dzięki temu Antoninie i Janowi Żabińskim udało się uratować życie ponad 300 osób, które w piwnicach willi spędzały często wiele tygodni.

Zobacz zwiastun filmu:


Na ekranie zobaczymy Jessicę Chastain, amerykańską aktorkę filmową, dwukrotnie nominowaną do Oscara. Obok niej pojawi się też hiszpański aktor Daniel Brühl (Bękarty Wojny) i Belg - Johan Heldenbergh.

Czytaj też: ZOO Warszawa. Nowe godziny otwarcia i ceny biletów


Czytaj także

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!